„S margine političkoga spektra“ – Izborni zakon – što je tražila Udruga u ime obitelji

by | tra 27, 2024 | Kolumna

Podsjetimo, Udruga u ime obitelji (UiO) organizirala je od 21. rujna do 5. listopada 2014. izjašnjavanje birača o potrebi raspisivanja referenduma kojim bi se u Ustav RH unijela načela glasanja koja potiču demokratizaciju izbornog sustava i političkih stranaka u Republici Hrvatskoj.

U samo dva tjedna više od 380.000 birača izjasnilo se da želi promjenu kakvu predlaže UiO. Unatoč prikupljenih više od 380 tisuća potpisa, što je iznosilo više od 10 posto biračkog tijela, osporili su ga SDP-ov ministar Arsen Bauk i Ustavni sud RH. Treba spomenuti da je Arsen Bauk bio ministar uprave u vladi Zorana Milanovića iako nije bio pravnik po struci već profesor matematike i informatike! Prikupljeno je dovoljno potpisa, više od 10 posto, ali vlada Zorana Milanovića nije dopustila referendum.

Udruga u Ime obitelji tražila je:

  1. Da predstavnici manjina koji su birani na povlašteni način – ne mogu odlučivati o tome tko će formirati Vladu i o proračunu.
    2.* Uvođenje 3 preferencijska glasa bez cenzusa od 10 % – kako bi se omogućio veći neposredan utjecaj birača na sastav Sabora;
    * Elektroničko i/ili dopisno glasovanje – kako bi se svim biračima osiguralo jednako biračko pravo;
    * Smanjenje broja saborskih zastupnika na maksimalno 120 – u svrhu učinkovitijeg djelovanja Sabora i manje fragmentacije;
    * Pravedniji raspored izbornih jedinica – kako bi se spriječila nejednaka vrijednost glasova u izbornim jedinicama;
    * Sniženje praga na 4 posto – kako bi se smanjio broj propalih glasova birača;

 

Nova krađa, inicijativa za novi referendum 2018. godine 

Građanska inicijativa Narod odlučuje dva tjedna prikupljala je potpise za izmjenu Ustava i predala u lipnju 2018. Hrvatskome saboru Zahtjev za raspisivanje referenduma za pravedniji izborni sustav. Za prvo referendumsko pitanje, o promjeni praga za ulazak u Sabor i načina biranja zastupnika, prikupili su 405.352 tisuća potpisa. A za drugo, ono o glasovanju manjina u Saboru, 407.469 tisuća potpisa.

Plenković je ‘brojanje potpisa’ GI Narod odlučuje za promjenu izbornog sustava povjerio Lovri Kuščeviću i Josipi Rimac, a oni su zaustavili referendum  o promjeni izbornog sustava.

Tri mjeseca nakon što su potpisi predani Saboru Vlada je objavila kako inicijativa Narod odlučuje nije skupila dovoljno potpisa za referendum i pravedniji izborni sustav. Odnosno da je od 412.325 potpisa za prvo referendumsko neispravno 40.875 potpisa. Za drugo je neispravnih 40.666 od ukupnih 407.835 potpisa.

Prema tvrdnjama Ministarstva uprave nedostajalo je samo 0,88 posto potpisa za prvo, odnosno 2,02 posto potpisa za drugo referendumsko pitanje. Bivši ministar je onemogućio naknadnu provjeru svega što je njegovo Povjerenstvo radilo (koju je premijer Plenković bio obećao na sjednici Vlade 17.10.2018.). Uništio je kontrolne liste – dokaze o tome zašto su potpisi odbačeni i zabranio saborskim zastupnicima uvid u potpise. ”Očekujemo ponovno brojanje potpisa hrvatskih birača u nazočnosti promatrača”, poručili su tada iz inicijative.

”Jako imućan i korupcijskim aferama opterećen HNS-ov Ivan Vrdoljak (tada koalicijski partner HDZ-a) je u 10. mjesecu 2018., nakon što je objavljeno izvješće o provjeri potpisa tada već smijenjenog ministra Kuščevića, podnio DORH-u kaznenu prijavu protiv GI Narod odlučuje i nas volontera za krivotvorenje potpisa birača, odnosno potpisnika referendumske inicijative. To je bio njihov zajednički odgovor na Kuščeviće, Rimce, Vrdoljake, Grbine i ostale koji su sprječavali narodni referendum ponavljajući Kuščevićeve optužbe na račun inicijative jer eto, ne može biti da samo jedni lažu i kradu…” (dr. Natalija Kanački).

GI Narod odlučuje početkom 2019. objavila je kako su kontrolne liste navodno nevažećih potpisa uništene rezačem papira! Građanska inicijativa Narod odlučuje kazneno je prijavila nepoznatu osobu za zloporabu dužnosti i krađu potpisnih knjiga kod prebrojavanja potpisa. Nije bilo istrage je li referendum za promjenu izbornog sustava pokraden pa s velikom vjerojatnošću možemo tvrditi da je pokraden!

Što je U ime obitelji tražila u referendumu i što je od toga uvedeno unatoč tome što referenduma nije bilo?

Konkretno, radilo se o načelima za demokratizaciju izbornog sustava:

1.) mogućnost davanja tri preferencijska glasa bez cenzusa
2.) smanjenje izbornog praga s pet na tri posto
3.) biranje najmanje 20 zastupnika u svakoj izbornoj jedinici ovisno o broju birača
4.) mogućnost glasovanja dopisnim i elektroničkim putem
5.) ujednačavanje vrijednosti glasa birača u izbornim jedinicama
6.) izborne jedinice ne smiju dijeliti županije RH i Grad Zagreb
7.) prikupljanje minimalno 3000 potpisa za kandidacijsku listu izvanparlamentarne političke stranke ili nezavisne liste koja želi kandidirati svoje predstavnike u Sabor, te
8.) zabrana zajedničkih kandidacijskih lista dviju ili više političkih stranaka
.

Zahvaljujući građanskoj inicijativi danas imamo jedan preferencijski glas, iako i dalje uz prag!

Da je neokomunistička vlast prihvatila referendum o promjeni izbornog zakona (2014. i/ili 2018.)  kojeg je tražila GI Narod odlučuje danas bi Republika Hrvatska bila demokratska zemlja u kojoj bi življenje bilo mnogo ugodnije jer ne bi u Saboru i u društvu slušali silan govor mržnje takozvane ljevice.