Digitalne knjige za preuzimanje

dr. sc. Marko Jukić-Majkl

Digitalna knjiga za preuzimanje

Medicinska etika – skripta

Ulomak iz knjige

Uvod u medicinsku etiku

U praksi treba prepoznati postoji li etički problem u sljedećim situacijama: bolesnikova suglasnost za dijagnostički postupak i liječenje, punomoć, kada ne reanimirati, kada prekinuti reanimaciju, moždana smrt, uzimanje organa, transplantacija, pomoć bolesnicima koji su u terminalnom stadiju bolesti, kada otkloniti primjenu sofisticirane tehnike pri liječenju bolesnika, eksperimenti na embrijima, kloniranje, čipiranje, istraživanje novih lijekova i metoda liječenja.

Ostala dijela autora

S margine političkoga spektra

pogled s margine političkoga spektra-marko-jukic

Iz Proslova:
Nama domoljubima i braniteljima koji se nismo slagali s izdajničkom politikom vladajućih oni su poručili da smo „ s margine političkoga spektra“, da ne razumijemo, da nismo dobro čuli, da ne znamo što smo pročitali… Točno je da smo marginalci jer nas je komunistička mladež izgurala na marginu društva, ali nije točno da ne razumijemo što se događa jer jako dobro razumijemo da se radi o izdajničkoj politici. Dobro smo čuli mnogo puta kako nam komunjare i jugočetnici lijepe etikete: ustaše, nazadnjaci, ognjištari, nacionalisti, katotalibani… Tekstovi su objavljeni u kolumni: „S margine političkoga spektra“

Neokomunistička Hrvatska u Europskoj uniji (2022./23.)
(komentari)

pogled s margine političkoga spektra-marko-jukic

Iz Proslova:
U neokomunističkoj Hrvatskoj dokazuje se nevinost umjesto da tužiteljstvo dokaže krivnju. Ljudima se sudi za verbalni delikt kao i u doba komunizma. Neshvatljivo je da se u državi Hrvatskoj slave datumi kada su počinjeni pokolji Hrvata (npr. Boričevac). Hrvatski porezni obveznici plaćaju proslave pokolja Hrvata, plaćaju laži o hrvatskom narodu, plaćaju komemoracije izmišljenih žrtava (npr. Šaranova jama). Neokomunistička vlast u Hrvatskoj provodi protunarodnu politiku „srpskog sveta“ koja svojata hrvatski teritorij, hrvatsku književnost i hrvatske znanstvenike.

Dokazivanje nevinosti (sudsko-medicinski slučaj)

pogled s margine političkoga spektra-marko-jukic

Poruka
Želja je autora da se sudska praksa promijeni, da se žalbe osumnjičenoga čitaju, da se izjave osumnjčenoga provjere, da se poštuje mišljenje vještaka, da se vještacima ne postavljaju nesuvisla pitanja, da se ne zabranjuje odgovor na pitanja koja su jako važna za slučaj, da se krivo optuženom nadoknadi nematerijalna i materijalna šteta budući da je isti krivo optužen.
Oštećenima je odmah trebalo isplatiti odštetu bez obzira na istragu i sudski postupak. Presuda za naknadu štete je pravno i činjenično jako upitna, sramotna, što je još jedan dokaz da mnogo toga u pravosuđu treba mjenjati.

Domovinski rat, Kronologija siječanj 1991. – 1995.

marko jukic-domovinski-rat-kronologija-knjiga
Hrvati nisu ratovali u Srbiji, osvajali tuđi teritorij, već su branili svoju djedovinu i svoj dom. Hrvati nisu ratovali u Nišu, Negotinu, Užicama i drugdje na teritoriju Srbije dok su Srbi iz Srbije ratovali na hrvatskom tlu (JNA, policijske jedinice i paravojne četničke postrojbe).
Po međunarodnom i prirodnom pravu dužnost je braniti svoj dom, braniti svoju obitelj i svoju domovinu. Mi smo se branili od agresije, imperijalističke srbijanske politike. U Domovinskom ratu branili smo svoju opstojnost i toga mora biti svjestan svaki Hrvat. Branili smo naš hrvatski jezik, našu katoličku vjeru, naš identitet i na to smo imali pravo, to nam je bila dužnost.

Zločini Armije Bosne i Hercegovine nad Hrvatima, od 1992. do 1995.

pogled s margine političkoga spektra-marko-jukic

Alija Izetbegović je u pismu (1993. godine) dr. Franji Tuđmanu napisao: “Armija BiH ne može biti agresor u vlastitoj zemlji.”
Može biti i bila je agresor. Armija BiH jest bila agresor jer je napadala, palila, pljačkala hrvatska sela o čemu postoje brojni dokumenti i svjedočanstva. Pripadnici Armije BiH napravili su mnogobrojne zločine nad nevinim civilima na njihovu kućnom pragu, prognali su tisuće Hrvata iz njihovih domova i s imanja. To jest agresija, a razlog za agresiju bio je etnička pripadnost i vjersko uvjerenje žrtve (Hrvati, katolici).
Negirati zločine nad Hrvatima, negirati muslimanske logore za Hrvate, negirati etničko čišćenje, negirati uništavanje hrvatskih sela i sakralnih objekata je sramotno. Sramotno je muslimanske logore nazivati sabirnim centrima kada su bili logori najgore vrste (ne svi). Treba podsjetiti da su Bošnjaci-muslimani imali 331 logor za Hrvate kroz koji je prošlo 14.444 Hrvata (oko 10.000 civila i više od 4.000 vojnika HVO-a). U tim logorima ubijena su 632 logoraša!

Srpski zločini nad hrvatima u BiH (’91.-’95.)

pogled s margine političkoga spektra-marko-jukic
Tijekom Domovinskog rata u Bosni i Hercegovini (BiH) Srbi su počinili ratne zločine nad 2.033 Hrvata (1560 odraslih civila, 386 pripadnika HVO-a te 87 djece). Navedeni brojevi žrtava odnose se samo na ubijene civile i zarobljene pripadnike HVO-a izvan borbenih aktivnosti koji spadaju u kategoriju ratnog zločina.

Srpski zločini u Hrvatskoj ’91.-’95.

marko jukic-domovinski-rat-kronologija-knjiga
Tijekom agresije poginulo je i ubijeno više civila (51,3%) nego vojnika (48,7%), ukupno je ubijeno i poginulo više od 14.000 osoba, a ranjeno je 37.180 osoba. Agresor je ubio 3.182 žene (43,8% od ukupnog broja ubijenih civila) i ranio 3.560 žena. Od ukupnoga broja stradalih, žene čine 39,3%!!! Tijekom Domovinskoga rata ubijeno je više od 400 djece, ranjeno 1.260, a 108 djece ostali su trajni invalidi. Od ukupnoga broja stradalih, djeca čine 8,9%.
Ubijeno je 13 zdravstvenih radnika, 14 hrvatskih novinara, 3 svećenika, a ranjeno je 48 zdravstvenih radnika i 4 svećenika.

Hrvatska kulturna baština (crtice)

pogled s margine političkoga spektra-marko-jukic
Kameni spomenici i pisani dokumenti svjedoče o razvoju pisma i jezika u Hrvata. Dokumenti i stare knjige pokazuju europsku razinu pismenosti i kulture kod Hrvata. Hrvatska kulturna baština nalazi se, osim u Hrvatskoj te u Bosni i Hercegovini, još u više europskih zemalja.

Hrvatska povijesna baština (crtice)

hrvatska povijesna baština marko jukić (1)
Ove crtice su poticaj za upoznavanje s nacionalnom poviješću i kulturom, doprinosom Hrvata svjetskoj znanosti i kulturi. One su poticaj izučavanju, barem i površnom, nacionalne povijesti i kulture. Pri izboru literature treba biti pažljiv jer mnogo toga napisano je s ideoloških i imperijalističkih pozicija. Zatiranjem hrvatskoga imena, pisma i kulture tijekom stoljeća osvajači su nastojali izbrisati hrvatsku povijest i hrvatski kulturni identitet, ali to nisu uspjeli.

Znamenite hrvatice i hrvati – crtice

marko jukic-domovinski-rat-kronologija-knjiga
Crtice o znamenitim Hrvaticama i Hrvatima koji su doprinijeli nacionalnome identitetu i očuvanju istoga svojim djelovanjem na području znanosti, kulture, umjetnosti, duhovne kulture, gospodarstva i športa. Možemo se dičiti doprinosom naših znanstvenika: Fausta Vrančića, Ivana Vučetića, Ruđera Boškovića, Nikole Tesle, Andrije Mohorovičića, nobelovaca Lavoslava Ružičke i Vladimira Preloga i mnogih drugih.

Prirodna baština lijepe naše – crtice

pogled s margine političkoga spektra-marko-jukic
Prirodna bogatstva i velika raznolikost flore i faune svrstavaju Republiku Hrvatsku među značajne zemlje svijeta. Hrvatska je po površini 124. zemlja svijeta, a trećina hrvatskoga teritorija spada u zaštićena područja (ekološka mjera Natura 2000.). Hrvatska ima 8 nacionalnih parkova i 12 parkova prirode koji plijene svojom očuvanošću i ljepotom. U Hrvatskoj nalazimo divlje masline stare preko 1500 godina i arheološke lokalitete unutar parkova prirode. Raznolikost Hrvatske čine planinski masivi, slavonske ravnice, bukove i hrastove šume, čisto more s velikim brojem otoka, razvedena obala s mnogo prekrasnih uvala…

Hrvatska katoličko-kulturna baština (crtice)

hrvatska povijesna baština marko jukić (1)
Hrvatski narod je već u sedmom stoljeću prigrlio kršćanstvo. Za razvoj hrvatskoga društva i očuvanje hrvatskoga naroda veliku ulogu imala je katolička vjera o čemu svjedoče mnogobrojne crkve, samostani, spomenici i dokumenti. Katolički redovi (benediktinci, dominikanci, franjevci, isusovci i pavlini) doprinijeli su razvoju pismenosti, kulture, umjetnosti i duhovnosti na hrvatskim prostorima. Otvaranje škola i sveučilišta doprinijelo je općem napretku hrvatskoga naroda.