DOMOVINSKI RAT – KULTURA SJEĆANJA, 7. travnja

by | tra 7, 2024 | Domovinski rat

7. travnja
• 1992. SAD je priznao Hrvatsku, Sloveniju i BiH; Hrvatska je priznala BiH.

• 1992. JNA je raketirala Široki Brijeg. Srbi su raketirali gusto naseljeni dio Širokog Brijega te ubili jedno dijete i 5 pripadnika HVO-a u njihovim domovima.

• 1995. Na planini Dinari iznad Knina hrvatske postrojbe (HV i HVO) oslobodile su područje širine 15, a dubine 5 km (napadajni boj Skok 1.). Oslobođeno je 75 četvornih kilometara BiH.

Operacija Skok-1., 7. travnja 1995.
Sedmoga travnja 1995. Sedma gardijska brigada i 126. domobranska pukovnija HV-a uz topničku potporu 14-tog topničkog diviziona i snage HVO-a izvele su jednodnevnu vojnu akciju kojom su oslobodile 75 četvornih kilometara teritorija i poboljšale položaj hrvatskih snaga na Dinari. Cilj akcije bio je osigurati povoljnije položaje na Dinari u području Crvene Grede i Zelenog Brda te poboljšati položaje zbog mogućeg protuudara agresora. Hrvatskim snagama je zapovijedao general Ante Gotovina.
Tijekom operacije zauzet je Veliki bat, vrh iznad sela Uništa, s kojega se vizualno moglo promatrati kretanje neprijatelja. Pobunjeni Srbi kršili su Zagrebački sporazum i iz položaja u selima Uništa i Cetina topništvom djelovali po slobodnom teritoriju Hrvatske. Akcijom Skok-1. HV je stavio pod nazor paljbene položaje neprijatelja na području sela Uništa i Cetine. Tijekom operacije poginula su dva pripadnika HV-a, Robert Raić i Tomislav Krajnik. Protunapad neprijatelja (snage 2. korpusa Republike Srpske i postrojbe Srpske Krajine) bio je glatko odbijen.
Zahvaljujući inžinjeriji HV-a i HVO-a, pod vodstvom Ljube Ćesića Rojsa, probijene su ceste na Dinari i hrvatske snage su na Dinaru izvukle tenkove i topove što će biti ključno za oslobodilačku operaciju Oluja.

Sjedinjene Američke Države priznale Hrvatsku, 7. travnja 1992.
Slika 1. Georg H W Bush (Wikipedia)
Američki predsjednik George Bush potpisao je 7. travnja 1992. u Bijeloj kući dokument o priznanju Republike Hrvatske, Republike Slovenije te Bosne i Hercegovine. Vijest o priznanju objavila je glasnogovornica Bijele kuće Judy Smith na konferenciji za novinare. SAD su bile 57. država po redu koja je priznala RH.
Interes Sjedinjenih Američkih Država bio je usmjeren na rat u Kuvajtu i raspad Sovjetskog Saveza. Također su početkom krize u Jugoslaviji podržavale opstanak Jugoslavije kao jedinstvene države. Budući da je stanje na terenu pokazalo da Jugoslavija ne može opstati i da je Europska zajednica priznala Hrvatsku, došlo je i do priznanja od strane SAD-a. Priznanje od SAD-a omogućilo je primanje u organizaciju Ujedinjenih naroda i druge međunarodne organizacije.
SAD je priznao republičke granice triju novih država kakve su bile prije početka krize i ratnih sukoba kao legitimne međunarodne granice, nepromjenjive ratom i prisilom. Ukinute su ekonomske sankcije, ali je embargo na uvoz oružja ostao na snazi.

Nakon priznanja RH od SAD-a Republika Hrvatska je primljena u Organizaciju ujedinjenih naroda 22. svibnja 1992. godine.
Foto: wikipedija