DOMOVINSKI RAT – KULTURA SJEĆANJA, 26. lipnja

by | lip 26, 2024 | Domovinski rat

26. lipnja
• 1991. Hrvatski državni sabor donio Zakon o obrani kao i Zakon o hrvatskom državljanstvu.

• 1991. Hrvatska i Slovenija međusobno se priznale. Državno tajništvo SAD-a izrazilo žaljenje što su Hrvatska i Slovenija odvojile od Jugoslavije.

• 1991.Pobunjeni Srbi proglasili ratno stanje u Gospiću.

• 1991. 25/26 lipnja oko 400 pobunjenih Srba s tri strane napalo policijsku postaju u Glini koju je branilo 16 hrvatskih redarstvenika. 1991. U obrani Policijske postaje poginuo je pričuvni pripadnik MUP-a Tomislav Rom iz Viduševca kod Gline, a 16 policajaca je zarobljeno, odvedeno u zatvor u Knin i nakon 50 dana zarobljeništva, mučenja i zlostavljanja u razmjeni oslobođeno.

• 1991. Oko vojarne JA na Kantridi u Rijeci postrojba 13 korpusa JA pod zapovjedništvom Slovenca, generala Marijana Čada, bez postavljenih oznaka za opasnost, postavila je protupješačke mine izvan žice (lipanj 1991.). Na mine su naišla 3 dječaka. Jedna mina je eksplodirala, pri čemu je jedan dječak poginuo na mjestu dok su dvojica teže ranjena. Takvo postavljanje mina zabranjeno je međunarodnim konvencijama o ratovanju.

• 1997. Hrvatska policija preuzela je (26. i 27. lipnja) u Podunavlju crte nekadašnje bojišnice. UNTAES preuzeo vojarnu u Vukovaru koju su napustile postrojbe JA. Uspostvaljen željeznički promet Vukovar – Vinkovci, od Vinkovaca do granice sa Srbijom

Srbi napali policijske postaje u Glini, 26. lipnja 1991.
Dana 25. lipnja 1991. godine Hrvatski sabor je na temelju rezultata referenduma donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske i Deklaraciju o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske. Glinski čelnici Srpske demokratske stranku (SDS) su na tajnoj sjednici ratnog vijeća (nekoliko sati nakon odluke u Saboru) donijeli odluku o mobilizaciji dobrovoljačkih odreda. U ranim jutarnjim satima 26. lipnja 1991. godine pobunjeni Srbi su napali policijsku postaju u Glini. Nakon 4 sata borbe teroristi su zauzeli policijsku postaju u Glini jer su neki policajci napustili svoje položaje. Policajci u postaji su se predali prije nego je stigla pomoć iz Zagreba i Siska. Specijalne policijske snage su se probile do policijske postaje koja je bila opljačkana i devastirana. Budući da se teroristi nisu mogli suprostaviti hrvatskoj policiji umješala se JNA s tenkovima i oklopnim transporterima i zaštitila teroriste. U obrani Policijske postaje poginuo je pričuvni pripadnik MUP-a Tomislav Rom a ranjen je bilo više policajaca i civila.
Napadom na Policijsku postaju Glina počeo je rat na Banovini. Nakon oružanog sukoba u Glini započeli su napadi na područja općina Dvor na Uni, Hrvatska Kostajnica, Vrginmost i Petrinja. U Glini je JNA blokirala hrvatsku policiju i omogućila teroristima da zauzmu Glinu. Tijekom srpnja su teroristi napadali hrvatsku policiju na više mjesta. Krajem srpnja, 26. srpnja 1991. godine, je uz pomoć JNA uslijedio drugi napad na policijsku postaju pa se hrvatska policija i garda morala povući iz Gline. Glinu su okupirali pobunjeni Srbi uz pomoć JNA. Zarobljeno je 16 hrvatskih policajaca odvedeno u zatvor u Knin i nakon 50 dana zarobljeništva, mučenja i zlostavljanja u razmjeni oslobođeno, 14. kolovoza 1991. godine.
Napad 26. srpnja 1991. godine je bio sastavni dio akcija „Žaoka“ kojim je planirano etničko čišćenje Banovine od Hrvata. Tom prilikom su počinjeni zločini nad hrvatskim civilima i policajcima. Budući da teroristi nisu sami mogli protiv hrvatske policije i garde umješale se JNA i pomogla im da okupiraju cijeli grad Glinu, sela u Pounju, Strugu i Zamlače. U Strugi su teroristi izmasakrirali 5 zarobljenih hrvatskih policajaca koji su bili ranjeni.