DOMOVINSKI RAT – KULTURA SJEĆANJA, 18. listopada

by | lis 18, 2023 | Domovinski rat

18. listopada
• 1991. Bitka za Novi Farkašić. Od 17. do 19. listopada 1991. godine vodila se bitka za Novi Farkašić. Bila je to bitka za Zagreb.

• 1991. Sveti otac Ivan Pavao II zahtjeva međunarodno priznanje Hrvatske i Slovenije

• 1991. Srpski zločin u Lovasu, “krvavu berbu grožđa”.

• 1992. Sukob HVO-a i Armije BiH na području Lašvanske doline, u Novom Travniku i Rami.

• 1993. Armija BiH napala je varešku općinu. U Kopijarima su počinili ratni zločin, ubili su 6 civila.

Dana 18. listopada izabrano je 15 muškaraca koji su pretučeni i zaklani. Ostali su odvedeni u takozvanu “krvavu berbu grožđa”.
Pedesetak muškaraca prisiljeno je da se drže za ruke i hodaju u minskom polju. Kada je eksplodirala jedna mina i pokrenula seriju eksplozija vojnici su otvorili vatru na ljude u minskom polju. Akciju je prekinuo oficir JNA. Ubijen je 21 muškarac, a 14 ih je ozlijeđeno. Leševi su ostali ležati na polju do sljedećega dana kada su zakopani u masovnu grobnicu.
Dana 18. listopada 1991. u Lovasu su srpske paravojne postrojbe ubile još 19 Hrvata.
Srpske paravojne postrojbe u Lovasu zamijenila je JNA 20. listopada. Paravojne postrojbe su ponovno došle u Lovas pred Božić 1991. i tada su mještani napustili mjesto. Vratili su se tek nakon mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja 1998. godine.

Bitka za Novi Farkašić, 17. listopada 1991.
Od 17. do 19. listopada 1991. godine vodila se bitka za Novi Farkašić. Bila je to bitka za Zagreb.
Nakon zauzimanja Petrinje i Viduševca velikosrpski agresor, početkom listopada 1991. godine, napredovao je prema Kupi iz pravca Gline s ciljem prelaska Kupe. Plan JNA bio je preći Kupu kod Farkašića te pravcem Petrinja – Lekenik napasti Veliku Goricu, spojiti se s snagama koje su bile u vojarnama i napasti Zagreb. Tvrdnja je osnovana jer su branitelji našli zapovijed general-majora JNA Koturovića iz koje je to očito.
Snagama JNA suprostavile su se „Crne mambe“, pripadnici 2 GB Gromovi. Oni su branili selo Novi Farkašić, nanijeli neprijatelju gubitke i natjerali ga na povlačenje. Sljedećega dana, tijekom izviđanja, branitelji su vidjeli čime raspolaže agresor i shvatili da imaju dvije mogućnosti: povući se jer tu silu ne će moći zaustaviti, a druga mogućnost je bila izvršiti iznenadni napad i iskoristiti faktor iznenađenja. Malobrojna skupina „Crnih mambi“ odlučila se za iznenadni napad kada su iznenadili neprijatelja koji se povukao i ostavio dio tehnike i municije. Rezime dvodnevne bitke bio je: zaustavljanje velikosrpskog osvajačkog pohoda, zarobljena 4 tenka (2 M84 i 2 T55), puno zarobljenog oružja i opreme.
Pripadnici 1. pješačke bojne kreću u napad 22. listopada 1991. na selo Vratečko te prema Slani i Glinskoj Poljani na jednom pravcu, a prema Srednjim Mokricama i Međuračama na drugom pravcu. U toj akciji oslobođeno je desetak kilometara prostora uključujući nekoliko sela uz gubitak dva gardista. Osim oslobođenoga teritorija stvoreni su uvjeti za daljnje napredovanje koje je uslijedilo u prosincu iste godine.
Akcijom „Crnih mambi“ obranjeno je selo i spriječeno spajanje neprijateljskih snaga s vojarnama JNA (u Žažini i u Velikoj Buni). O obrani Novog Farkašića snimljen je dokumentarni film (HRT, 2017.) Boj za Novi Farkašić. Pobjeda u ovoj bitci obilježava se kao Dan branitelja Sisačko-moslavačke županije.
Da je agresor uspio u svom naumu (spajanja s garnizonima JNA u okolici Zagreba, Samoboru, Karlovcu i Velikoj Gorici) Zagreb bi se našao u dometu neprijateljskoga topništva i u vrlo nepovoljnome položaju.

Srpski zločini i napadi na Novsku 1991. godine
Jedinice JNA su u kolovozu 1991. okupirale sela Rajić i Borovac, sela općine Novska.
JNA je s dva vojna zrakoplova 4. listopada 1991. izvršila zračni napad na Novsku. Ubila je 10 osoba, a ranila njih 18. Među ranjenima bilo je i sedam pripadnika jedinice za posebne namjene Policijske uprave Kutina, koji su tog jutra stigli u Novsku.
“Poginuli su pripadnici 62. samostalnog bataljuna Zvonimir Crnojević, Vladimir Idžojtić, Antun Jakovljević, Ilija Kaurin, Miroslav Kolar i Mijo Perković, pripadnik 56. samostalnog bataljuna Dragan Odak te pripadnik Narodne zaštite Filip Kozić. Također poginuo je i Milan Hećimović, pripadnik 311. prometne bojne koji je u grad tog dana dovezao pukovnika Ivana Tonkovića iz Glavnog stožera. Stradala je i građanka Milka Bokun. Deseci ljudi bili su ranjeni. Za vrijeme napada u zgradi općine trajao je sastanak Izvršnog vijeća Skupštine općine Novska.“
JNA je pokušavala zauzeti Novsku kako bi joj se otvorio pravac napada prema Lipiku i Pakracu. Do 6. listopada 1991. godine JNA je okupirala oko 60% općine Novska.
Jedan od najtežih i najkrvavijih ratnih dana na novljanskome području bio je 18. listopada 1991. godine. Artiljerija agresorske vojske i četnika je od ranih jutarnjih sati bombardirala Novsku i njezine branitelje u Starom Grabovcu. Tijekom artiljerijskoga napada razoreno je dosta stambenih objekata, a zapaljen je i pogon finalizacije u DI Trokutu.
Pripadnici 1. gardijske brigade Tigrovi i druge postrojbe branile su Stari Grabovac. Zaustavile su napredovanje JNA (mehanizirane postrojbeVaraždinskog i Banjalučkog korpusa) te obranile Novsku, a time i Zagreb jer bi padom Novske bio otvoren put prema Kutini i Zagrebu.
Na raskrižju prometnica i ceste Novska – Lipik nalazio se motel Trokut. To je bilo strateško mjesto za napade na Novsku i stanovnike naselja u kojima su živjeli Hrvati. Hrvatske postrojbe napale su motel Trokut 29. listopada 1991. godine, ali ga nisu uspjele osvojiti (Operacija Orkan-91.). Trokut je oslobođen tek u novom napadu 19. studenog 1991. godine. Na lokaciji Trokut nalaze se spomenici poginulim braniteljima.
U vrijeme ratnih djelovanja i agresije na području grada Novske, od 1991. do 1995. godine, živote na oltar Domovine položilo je 314 hrvatskih branitelja, od toga 96 branitelja koji su prije rata živjeli na području općine Novska. Ranjen je 241 branitelj.
Živote je izgubilo i 17 civila, a 46 ih je ranjeno.
Izvori: Petar Horvatić, Borna Marinić, Davor Marijan

Lovas “krvavu berbu grožđa”.
Dana 18. listopada izabrano je 15 muškaraca koji su pretučeni i zaklani. Ostali su odvedeni u takozvanu “krvavu berbu grožđa”.
Pedesetak muškaraca prisiljeno je da se drže za ruke i hodaju u minskom polju. Kada je eksplodirala jedna mina i pokrenula seriju eksplozija vojnici su otvorili vatru na ljude u minskom polju. Akciju je prekinuo oficir JNA. Ubijen je 21 muškarac, a 14 ih je ozlijeđeno. Leševi su ostali ležati na polju do sljedećega dana kada su zakopani u masovnu grobnicu.
Dana 18. listopada 1991. u Lovasu su srpske paravojne postrojbe ubile još 19 Hrvata.