DOMOVINSKI RAT . KULTURA SJEĆANJA, 14. kolovoza

by | kol 14, 2023 | Domovinski rat

14. kolovoza
• 1991. Srbi izvršili nove zločine: pokolj 5 staraca u Kraljevčanima, zatim pokolj u Bjelovcu kod Petrinje.

• 1992. Na dan 14. kolovoza 1992. godine izvršena je razmjena hrvatskih i srpskih zarobljenika u Nemetinu, po principu „svi za sve“. Tog dana je oslobođeno 714 hrvatskih branitelja i civila. U Nemetinu je postavljena spomen ploča kao spomen na taj događaj.

• 1994. RH i BiH potpisale u Ženevi izjavu o provođenju odluka iz Washingtona i Daytona

Razmjena zatočenika kod Nemetina, 14. kolovoza 1992.
14. kolovoza je Dan sjećanja na zatočenike srpskih koncentracijskih logora tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj. (Dan logoraša).
Dana 14. kolovoza 1992. godine je izvršena razmjena hrvatskih i srpskih zarobljenika u Nemetinu, po principu „svi za sve“. Tog dana je oslobođeno 714 hrvatskih branitelja i civila. U Nemetinu je postavljena spomen ploča kao spomen na taj događaj.
Tijekom 1991. i 1992. godine su na teritoriju Srbije, BiH, Crne Gore i okupiranih dijelova Republike Hrvatske bila 64 logora i zatvora za koje se zna lokacija. Na okupiranom teritoriju Hrvatske bilo je 30 logora i zatvora. U logorima su bili zatočeni branitelji i civili (muškarci, žene, starci, djeca). Po svjedočanstvima bivših zatočenika u tim logorima se provodila tortura, ponižavanje zatočenika a neki su tamo i ubijeni. Logori su bili u: Srijemskoj Mitrovici, Nišu, Borovu Selu, Dardi, Jagodnjaku, Vukovaru, Stajićevu, Somboru, Šidu, Begejcima, VIZ-u Beograd, Novom Sadu , Manjači, Banja Luci, Zenici, Ovčari, Staroj Gradiški, Okučanima, Bučju, Kninu i drugdje.
„Prema podacima Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, kroz te je koncentracijske logore tijekom Domovinskog rata prošlo preko 30.000 osoba (od toga 3.000 žena i 500 djece), od kojih je izravno ubijeno ili podleglo posljedicama zlostavljanja i mučenja oko 300 osoba, a oko 2.500 osoba nije ni stiglo u logor, nego su nakon zarobljavanja ubijeni ili umrli od posljedica maltretiranja. Najmlađa ubijena osoba u srpskim koncentracijskim logorima imala je svega 6 mjeseci, a najstarija 104 godine.“
Iz 64 logora razmijenjeno je ukupno 7.666 hrvatskih branitelja i civila, dok se za 804 zatočenika ne zna mjesto zatočenja. Republika Hrvatska još uvijek traga za više od 1600 osoba nestalih tijekom Domovinskog rata. Do sada su postavljene tek 22 spomen ploče na mjestima bivših logora.
Nažalost, Republika Hrvatska nije provela istrage i nije kaznila zločince već oni slobodno žive u Republici Hrvatskoj a neki i u državnoj službi, neki s hrvatskom mirovinom. Mali je broj zločinaca pravomoćno osuđen, neki su dobili smiješno male kazne za ubojstva, mučenja zarobljenika, paljenje i pljačku domova te za širenje mržnje na nacionalnoj osnovi.
Mjesto gdje je izvršena razmjena zatočenika je bila crta razgraničenja koju je nadzirao UNPROFOR. Na mjestu razmjene postavljena je spomen ploča kao trajni znak sjećanja.
Foto: Kamenjar

Zločin u Kraljevčanima

Srpski teroristi napali su Kraljevčane 14. kolovoza 1991. godine. Ubili su pet starijih seljana, tri starice i dvojicu staraca, koji su ostali u selu kako bi čuvali stoku i kuće. Medicinskom forenzičarskom analizom utvrđeno je da su starice ubijene iz automatskog oružja (puške) i granatama, a tijela dvojice staraca raznesena su ručnim bacačem raketa.
Pripadnici srpskih paravojnih postrojbi su 14. kolovoza 1991. upali u selo Bjelovac i ubili Stjepana, Đuru i Matu Horvata te Ivana Bugarina.
Nakon što su se malobrojni branitelji povukli, Srbi su zauzeli Hrvatski Čuntić, Prnjavor Čuntićki, Kraljevčane i Dragotince gdje su počinili zločine nad preostalim stanovništvom. Kuće su opljačkane i zapaljene. Stradao je i franjevački samostan sv. Antuna u Čuntiću.
Hrvatska sela nalazila su se na putu za Petrinju pa je JNA organizirala napade i etničko čišćenje što je vidljivo iz pisanih izvješća zapovjednika garnizona u Petrinji, pukovnika Slobodana Tarbuka.

Zločinci nisu odgovarali za počinjene ratne zločine. Bili su osuđeni 1992. godine u odsutnosti, ali je 2009. presuda poništena i slučaj vraćen na prvostupanjski sud. Godine 2010. postupak je obustavljen jer je Državno odvjetništvo odustalo od optužnice!!!

Srpski zločini 14. kolovoza 1991. godine:
14. kolovoza 1991., pokolj 5 staraca u Kraljevčanima
14. kolovoza 1991., pokolj u Bjelovcu kod Petrinje
14. kolovoza 1991., pokolj u Lovincu kod Gospića