Dogodilo se na današnji dan, 6. studenoga

by | stu 6, 2023 | Dogodilo se na današnji dan

1903. Osnovan Hrvatski akademski športski klub (HAŠK)

Hrvatski akademski športski klub (HAŠK) osnovan je 6. studenoga 1903. godine. Nogometni odjel HAŠK-a nastao je 1903. godine. Svoju prvu javnu utakmicu odigrao je protiv PNIŠK Zagreb s rezultatom 1:1. Susret se odigrao 26. listopada 1906. na igralištu propisanih mjera na Zapadnom perivoju (teren na Marulićevom trgu).

Već krajem lipnja iduće godine u Pragu igrala je hrvatska nogometna reprezentacija protiv praške Slavije, no važno je napomenuti da su većinu hrvatskih igrača činili HAŠK-ovci.

Najveće zasluge za utemeljenje Hrvatskog športskog saveza 1910. pripadaju HAŠK-u.

Prvih godina HAŠK je igrao na nekoliko igrališta, a 1912. konačno je napravio svoj stadion.

Godine 1938. klub je osvojio svoj prvi naslov državnog prvaka. Dana 4. lipnja 1945. komunističke vlasti ukinule su klub. Točnije, dekretom ministra narodnog zdravlja Federalne Hrvatske HAŠK je zabranjen i raspušten. Klupska tragedija nije stala na tome. Godine 1946. uslijedila je smišljena pljenidba cjelokupne HAŠK-ove imovine (uključujući i arhivsku građu). Pravni presedan bilo je Rješenje koje je izdano dan ranije od dana odlučivanja na tzv. skupštini kluba kojeg se kreiralo i nasilno nametnulo kao sljednika FD “Akademičar”. Tako da je imovinsko-pravni sljednik HAŠK-a postao Hrvatsko akademsko športsko društvo Mladost koji nema nogometnu sekciju. Tako HAŠK nije djelovao od 1945. godine do 1990. godine. Dana 23. studenoga 1990. klub je obnovljen, a ponovno je registriran 14. prosinca iste godine. Osamostaljenjem Hrvatske pokušalo se prisvojiti HAŠK-ovu sljednost, Dinamu je ime bilo u tu svrhu promijenjeno u HAŠK-Građanski. Nakon par godina sporenja, klubu je priznata sljednost.

 

1910. Rodio se Rafael Kalinić

Rafael Kalinić (Prugovo kraj Splita, 6. XI. 1910. – Sinj, 24. IX. 1943.) bio je hrvatski katolički svećenik, franjevac, mučenik (vidi 27. rujna).

 

1918. Talijanska vojska okupirala Šibenik

Dana 6. studenog 1918. godine talijanska vojska započela je okupaciju Šibenika. Naime, toga su dana u šibensku luku uplovili talijanski ratni brodovi, s kojih su se zatim talijanske postrojbe iskrcale u grad. Italija je bila pobjednička sila u Prvom svjetskom ratu, a Šibenik je prethodno pripadao Austrougarskoj Monarhiji. Budući da je Austrougarska Monarhija 3. studenog potpisala kapitulaciju pred Talijanima u vili Giusti pokraj Padove, talijanske su trupe nastojale iskoristiti priliku i zauzeti što veći dio istočne jadranske obale.

Već je sljedećeg dana u Šibeniku uručen prosvjed talijanskom zapovjedniku zbog iskrcavanja vojske. Naime, hrvatski su se krajevi nekadašnje Austro-Ugarske, uključujući Dalmaciju, u međuvremenu uklopili u Državu Slovenaca, Hrvata i Srba (SHS), čime se željelo izbjeći njihovo svrstavanje u tabor poraženih zemalja. Osobito se željelo izbjeći razgrabljivanje hrvatskih krajeva od strane pobjedničkih sila. Premda su Talijani okupirali Šibenik, kasnije su ga morali prepustiti Kraljevini SHS, koja je uključivala i nekadašnju Kraljevinu Srbiju. Ipak, neki hrvatski krajevi ostali su u sastavu Italije tijekom cijelog međuratnog razdoblja, primjerice Istra, Zadar i Lastovo.