Dogodilo se na današnji dan, 22. travnja

by | tra 22, 2024 | Dogodilo se na današnji dan

1900. Osnovano je Društvo hrvatskih književnika

Vlada je 17. III. 1900. potvrdila pravila budućega društva. Osim svrhe, pravilima su uspostavljene četiri kategorije članova: pravi članovi, zakladnici, utemeljitelji i izvanredni članovi.

God. 1897. u sastavu Društva hrvatskih umjetnika neformalno je djelovao Klub hrvatskih književnika kojemu je glavni pokretač bio Milivoj Dežman, a 1898. održan je prvi neformalni dogovor o osnutku DHK-a. Matica hrvatska poduprla je 1899. osnutak DHK-a izvan Matice.

Osnivačka skupština Društva hrvatskih književnika (DHK) održala se 22. travnja 1900. godine. U prisutnosti 103 književnika za prvoga predsjednika izabran je Ivan Trnski. Cilj društva »da se književnici udruže i podupru te da bez obzira na političke smjerove unapređuju hrvatsku književnost«, »da zaštićuje interese i diže ugled književničkog staleža« te »potpomaže prave članove i njihovu siročad«.

U Upravni odbor novostvorenoga društva izabrani su Vladimir Mažuranić, Ljubo Babić (poznat i pod pseudonimom Ksaver Šandor Gjalski), Stjepan Miletić, August Harambašić, Ante Tresić-Pavičić, Jovan Hranilović, Milivoj Dežman, Đuro Arnold i Milan Šenoa. Radilo se o prvoj formalnoj profesionalnoj organizaciji književnika u Hrvatskoj, koja je nastala uvelike zahvaljujući nastojanjima Milivoja Dežmana.

Godine 1906. počeo je izlaziti mjesečnik DHK-a Savremenik. Potkraj 1908. utemeljena je edicija Suvremeni hrvatski pisci, posebice zapažena pod uredništvom Julija Benešića (1909.–1920.). U njoj je objavljen i glasoviti zbornik Hrvatska mlada lirika (1914.). Prvih godina nastavljeno je približavanje Matice hrvatske i Društva Matičinom potporom Suvremenih hrvatskih pisaca i Suvremenik kao mogućega zajedničkog časopisa.

Društvo hrvatskih književnika preimenovano je 1945. godine u Društvo književnika Hrvatske.

Godine 1990. društvu je vraćeno staro ime (Društvo hrvatskih književnika).

1845. Rodio se Isidor Kršnjavi

Isidor (Iso) Kršnjavi (Našice, 22. IV. 1845. – Zagreb, 3. II. 1927.) bio je hrvatski povjesničar umjetnosti, slikar, kulturni i javni djelatnik (vidi 3. veljače).

 

1990. Prvi višestranački izbori

Dana 22. travnja 1990. održani su u Hrvatskoj prvi višestranački parlamentarni izbori. Hrvatska je tada još bila u sastavu SFRJ kao Socijalistička Republika Hrvatska (SRH). Političke stranke bile su formalno priznate tek dva mjeseca prije (2. veljače 1990. godine). Dana 5. veljače 1990. godine Republički sekretarijat za upravu i pravosuđe SR Hrvatske izdao je predstavnicima osam stranaka rješenja o registraciji čime je formalno obznanjen politički pluralizam u Hrvatskoj. Rješenja su uručena predstavnicima stranaka. Sabor SR Hrvatske usvojio je 15. veljače 1990. godine ustavne amandmane kojima su legalizirani višestranački izbori i Zakon o izboru i opozivu odbornika i zastupnika čime su ispunjene sve zakonske pretpostavke za održavanje izbora u Hrvatskoj.

Do 9. travnja u Republičkom sekretarijatu za upravu i pravosuđe registrirane su 33 stranke, dok će na izbore izaći i druge društveno-političke organizacije.

U predizbornoj kampanji najuočljivije su bile tri snage: Tuđmanova Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), vladajući Račanov Savez komunista Hrvatske (koji je svome imenu dodao Stranka demokratskih promjena – SDP) i Koalicija narodnog sporazuma (KNS), u koju su ušli HSLS, HKDS, SDSH i HDS, a na čelu su joj bili nestranački Miko Tripalo i Savka Dabčević-Kučar.

Prvi izborni krug parlamentarnih izbora održan je 22. i 23. travnja 1990. godine, a 6. i 7. svibnja drugi.

Pobijedio je HDZ osvojivši 42 % glasova i 58 % zastupničkih mjesta. Razlog takvoj razlici u postotku bio je većinski izborni sustav (za razliku od današnjega razmjernog). Druga stranka po snazi bio je SKH-SDP s 26 % osvojenih glasova i 30% zastupnika, dok je treća bila Koalicija (KNS) s 15 % glasova i 5,9 % zastupničkih mjesta.

Održavanjem prvih višestranačkih izbora i konstituiranjem višestranačkog Sabora Republike Hrvatske započelo je poglavlje novije povijesti Hrvatske i ujedno proces njezinog osamostaljivanja.

Temeljem rezultata prvih višestranačkih parlamentarnih izbora, 30. svibnja 1990. godine konstituiran je i prvi višestranački Sabor. Taj dan obilježava se kao Dan državnosti.

 

22 travnja Dan hrvatske knjige

Odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, 22. travnja obilježava se kao Dan hrvatske knjige.  Taj nadnevak odabran je u spomen na Marka Marulića koji je upravo toga dana 1501. godine dovršio slavno djelo Juditu, a koja je objavljena 1521. godine. Judita je prvi ep u hrvatskoj književnosti ispjevan na hrvatskome jeziku. Marka Marulića smatra se ocem hrvatske književnosti, a njegova cjelokupna književna ostavština temelj je nacionalne književne baštine i dokaz zrelosti hrvatskoga narodnog jezika. Upravo 22. travnja 1900. godine utemeljeno je i Društvo hrvatskih književnika koje i danas djeluje kao jedan od glavnih čuvara i promotora hrvatske pisane riječi. DHK svake godine na ovaj dan dodjeljuje godišnje nagrade Dana hrvatske knjige: Judita – za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini, Davidias – za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strane jezike ili najbolju knjigu, odnosno, studiju inozemnog kroatista o hrvatskoj književnoj baštini, te Slavić – za najbolji autorski knjigom objavljeni prvijenac.