Dogodilo se na današnji dan, 21. lipnja

by | lip 21, 2024 | Dogodilo se na današnji dan

1242. Bitka na Grobničkom polju

Bitka na Grobničkom polju vodila se na polju pored Grobnika, u zaleđu Rijeke, godine 1242. i u kojoj su hrvatske snage pod vodstvom Frankopana porazile tatarsku (mongolsku) vojsku. Namjera Mongola bila je prodrijeti dalje u Europu s ciljem osvojiti je. Osim kod Grobnika, Hrvati su vodili velike bitke s Mongolima kod Trogira, Klisa, na Rabu, kod Šibenika, u Primorju i drugdje.

Mongoli su 1241. g. na rijeci Šaju pobijedili ugarsku vojsku hercega Kolomana kojoj su se pod vodstvom splitskog nadbiskupa Guncela pridružili i neki hrvatski odredi. Prema povijesnim činjenicama Bela IV. ostao je bez vojske te je bio prisiljen na bijeg prvo sakrivši se na brdu Gradecu pokraj biskupskog Zagreba te zatim dalje uzmičući prema jugu sve do Trogira. Mongoli su ga slijedili pritom pustošeći i pljačkajući područja za sobom.

Stigavši pred Trogir, Mongolima je stigla vijest da je njihov vladar kan Ogotaj umro te su se oni povukli, no pri tome je jedna četa na povratku opustošila okolicu Dubrovnika i spalila Kotor. Ponovni razvoj i obnova tih gradova počela je ubrzo nakon nemilih događaja. Upravo zbog toga Bela IV. davao je gradovima veće povlastice. To su činjenice, no s druge strane Grobnička bitka drukčija je priča. Jedna od usmenih predaja govori o tome da se dio čete odvojio i stigao do sjeverozapadnog dijela Hrvatske, točnije Grobničkoga polja te se tu sukobio s hrvatskom feudalnom vojskom potpomognutom seljaštvom. Legenda navodi da je sa strane Mongola sudjelovalo 30 000 vojnika koje je predvodio Džingis-kanov unuk Batu-kan te da su pretrpjeli mnoge gubitke.

 

1893. Tvornica Frank započela s radom

Franck d.d. je hrvatska tvrtka za proizvodnju kave, čaja i snack proizvoda.

Tvrtka je utemeljena 1892. godine u Zagrebu, kao dio njemačkog multinacionalnog poduzeća “Heinrich Franck Söhne”. S radom je započela 21. lipnja 1893. godine u Vodovodnoj ulici s približno 200 zaposlenika. Prerađivala je cikoriju za tržište Hrvatske, Ugarske, austrijskih dijelova Habsburške Monarhije, Srbije i Bosne. Samo 17% proizvoda prodavalo se u Hrvatskoj, a ostalo se izvozilo. Tvornica je raspolagala vlastitim električnim pogonom, a njena djelatnost nadopunjena je izgradnjom sušare u Bjelovaru 1900. Nastankom Kraljevine SHS 1918., morala se pravno osamostaliti od matičnoga poduzeća te su u njoj velike udjele stekli novčarski zavodi iz novostvorene države, no obitelj Franck i dalje je zadržala utjecaj u upravljanju. U razdoblju između dvaju svjetskih ratova glavni je proizvod i dalje bila kavovina na temelju cikorije, no sve se više proizvodila na tržištu popularna ječmena kavovina (Kneippova kava), zbog čega se tvornica povezala sa Zagrebačkom pivovarom koja je proizvodila ječmeni slad. Zahvaljujući uspješnom poslovanju, tvornica je više puta modernizirana, a 1928. izgrađena je sušara u Vodovodnoj ulici.

Do Drugoga svjetskog rata Franck se bavio proizvodnjom kavovina, a zadnjih je 50 godina unaprijedio proizvodnju primjenom raznih inovacija, te je proširio svoj asortiman kavom, čajevima, snackovima, začinima, praškastim proizvodima, proizvodima za kolače, šećerom i prilozima jelima. Nakon privatizacije 1992. godine Franck je postao 100-postotno vlasništvo zaposlenika i započeo eru modernizacije. Ističe se brojnim inovacijama na tržištu poput mljevene kave Franck Crema koja se može pripremiti kao instant napitak, napitaka od esencije čaja CoolUp! koji se pripremaju s hladnom vodom ili raznih okusa Franck Café cappuccina.

 

1931. Rodio se Zlatko Grgić

Zlatko Grgić (Zagreb, 22. VI. 1931 – Montreal, 2. X. 1988) bio je hrvatski filmski redatelj, scenarist, animator, crtač i karikaturist (vidi 2. listopada)

 

1970. Sveti Nikola Tavelić – prvi hrvatski svetac i mučenik

Šibenski biskup Antun Josip Fosco, postavši biskupom, pokrenuo je god. 1880 postupak da bi Sveta Stolica dopustila štovati Nikolu Tavelića kao blaženika. Ona je to učinila posebnim dekretom god. 1889. za šibensku biskupiju, a g. 1898. za cijeli franjevački red. Dvije godine kasnije štovanje je odobreno i za Svetu Zemlju. Papa Pavao VI. proglasio ga je svetim u Rimu, 21. lipnja 1970. godine. Njegov blagdan slavi se 14. studenoga.

Sv. Nikola Tavelić ili Nikola Tavilić (Šibenik, oko 1340. – Jeruzalem, 14. studenoga 1391.), prvi hrvatski svetac, franjevac, mučenik (vidi 14. studenoga).