Dogodilo se na današnji dan, 7. svibnja

by | svi 7, 2024 | Dogodilo se na današnji dan

304. Svetkovina svetog Dujma

Sveti Dujam (Duje; lat. Domnius) († Salona, 10. travnja 304.) solinski biskup i mučenik, svetac Rimokatoličke crkve, zaštitnik grada Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije.

Car Dioklecijan bio je poznat po progonu kršćana. Rimskom namjesniku za Dalmaciju Marku Aureliju Juniju dao je nalog da ubiju solinskog biskupa Dujma. Ubijen je u gradskom amfiteatru Salone 10. travnja 304. godine. Vojnici su ga pokopali izvan zidina Salone na sjevernom groblju danas poznatom pod nazivom Manastirine.

Nakon što je Milanskim ediktom 313. godine kršćanstvo izjednačeno s ostalim religijama u Rimskom Carstvu, narod je javno počeo štovati Dujma kao sveca i mučenika. Početkom 5. stoljeća nad njegovim grobom podignuta je bazilika koja je srušena kada je Salona razorena od strane združenih avarsko-slavenskih snaga. Stanovništvo je pred navalom Avara pobjeglo u Dioklecijanovu palaču i otada započinje razvoj grada Spalatuma (Splita) koji nastaje izvan palače.

Sveti Dujam rođen je u Siriji u 3. stoljeću, u bogatoj obitelji, a za svećenika školovao se u Antiohiji. U rimsku provinciju Dalmaciju došao je kao misionar. U vrijeme vladavine cara Dioklecijana (vladao od 284. do 305. godine) biskup Dujam (lat. Domnius) bio je biskup Salone. Biskup Dujam podnio je mučeništvo dana 10. travnja 304. godine.

Grad Split je svetoga Dujma proglasio zaštitnikom grada Splita. Dan grada Splita obilježava

se 7. svibnja u čast svetkovine svetoga Dujma, katoličkog biskupa i mučenika, koji je zaštitnik grada i Splitsko-makarske nadbiskupije. Ta svetkovina, koja se obilježava više stoljeća, naziva se Sudamja, a Splićani je jednostavno zovu fešta svetoga Duje ili fjera svetog Duje. Sv. Dujam ubijen je u travnju 304. godine, a spomendan mu se slavi u svibnju kako se proslava ne bi spojila s pomičnim blagdanom Uskrsa.

Splitski biskup Ivan Ravenjanin je sredinom 7. stoljeća organizirao da se relikvije sv. Dujma prenesu u Dioklecijanov mauzolej, koji je preuređen u katedralu, gdje se i danas čuvaju i prikazuju na svečev spomendan.

Sudamja je stoljećima bila ne samo crkveni blagdan nego i prvorazredni gospodarski, društveni i, mogli bismo reći, športsko-natjecateljski događaj. Slavilo se sv. Dujma i trgovalo, narod se družio i veselio, a natjecatelji su pokazivali vještinu, brzinu i snagu.

Fešta sv. Duje slavi se i danas. Sudjeluju crkveni velikodostojnici na čelu sa splitsko-makarskim nadbiskupom, uz njega i čelnici Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije, redovito i predstavnici najviše političke vlasti Republike Hrvatske.

 

1948. Uhićen Andrija Hebrang

Andrija Hebrang (Bačevac kraj Virovitice, 21. XI. 1899. – Beograd, ? 11. VI. 1949.) bio je hrvatski političar.

Pristupio KPJ 1919. u Osijeku. Bio je povjerenikom za trgovinu i industriju u NKOJ-u 1944. godine, a Ministrom industrije u vladi Tito–Šubašić. Sukobio se s Politbiroom oko koncepcije gospodarskoga razvoja 1946. godine. Kritiziran zbog zagovaranja hrvatskih interesa. Isključen iz Politbiroa i iz KPJ 1948. godine. U travnju 1948. stavljen je u kućni pritvor, 5. V. 1948. smijenjen s mjesta ministra lake industrije, a 7. V. uhićen i zatvoren u beogradskoj Glavnjači. Lažno je optužen za izdaju i suradnju s ustašama, što nije priznao niti mu je bilo dokazano. U noći 10. VI. 1949. odveden je iz zatvora i ubijen, a potom je obznanjeno da je u zatvoru počinio samoubojstvo. Deklaracijom Sabora RH iz lipnja 1990. Hebrang je proglašen »nevinom žrtvom komunističke represije« i politički rehabilitiran.