Dogodilo se na današnji dan, 6. svibnja

by | svi 6, 2024 | Dogodilo se na današnji dan

1416. Umro je Juraj iz Slavonije       

Juraj iz Slavonije (latinizirano Georgius de Sclavonia); (Brežice između 1355. i 1360. – Tours, Francuska, 6. V. 1416.) bio je katolički teolog.

Bio je profesor na Sorbonnei i u Beču. Kao kanonik u Toursu (od 1404.) održavao je veze s hrvatskim glagoljašima. U njegovim rukopisima pronađeni su tekstovi pisani glagoljicom, zanimljive bilješke o Istri kao »domovini Hrvata« i o glagoljaškom bogoslužju u Dalmaciji. Napisao je prvu glagoljičku početnicu i osnovne kršćanske molitve glagoljičkim pismom oko 1400. godine. Također je napisao mnogobrojne teološke spise na francuskom i latinskom jeziku. Svojom knjigom “Tvrđava djevičanstva”, pisanom na latinskom i francuskom jeziku, ušao je u povijest francuske i europske književnosti. Knjiga je prevedena na hrvatski jezik. Bio je ponosan na hrvatsku Istru za koju je izrijekom napisao da ju nastanjuju Hrvati.

1737. Hrvatski sabor dobio svoj dom   

 Na današnji dan 1737. Hrvatski sabor je prvi put zasjedao na današnjem mjestu pored crkve Svetog Marka na Gornjem gradu u Zagrebu. Hrvatski sabor kao predstavničko tijelo svoga naroda (u početku plemstva i svećenstva) ima dugu tradiciju koja seže još u 9. stoljeće. Prvi poznati sabor, sa sačuvanim zapisnikom i zaključcima, održan je u Zagrebu 1273. godine, kada je utvrđen i njegov naziv – Opći sabor čitave kraljevine Slavonije. Sabor je zasjedao u raznim gradovima, a u Zagrebu je tek 6. svibnja 1737. godine dobio zgradu koja je bila posebno namijenjena održavanju sjednica.  Za današnji izgled zgrade Hrvatskog sabora zaslužni su projektanti Lav Kalda i Karlo Susan koji su završili radove 1911. godine.

 

1841. Rodio se Ivan Dežman

Ivan Dežman (Rijeka, 6. V. 1841. – Zagreb, 24. X. 1873.) bio je hrvatski liječnik, leksikograf i književnik (vidi 24. listopada).

 

1989. Grupa Riva pobijedila na Pjesmi Eurovizije

Zadarska grupa Riva pobijedila je na natjecanju za pjesmu Eurovizije – Eurosongu, šestog svibnja 1989. godine, kao predstavnica tadašnje Jugoslavije. Natjecanje je održano u švicarskom gradu Lausanni na Ženevskom jezeru. Grupa Riva pobijedila je s pjesmom Rock me, osvojivši 137 bodova. Druga u poretku bila je Velika Britanija sa 130 bodova.

Glazbu je komponirao Rajko Dujmić, a tekst je napisao Stevo Cvikić. Glavni vokal grupe Riva bila je pjevačica Emilija Kokić, a ostali članovi grupe bili su Dalibor Musap, Nenad Nakić, Zvonimir Zrilić i Boško Colić.

Zahvaljujući pobjedi Rive, sljedeći Eurosong održan je u Zagrebu 1990. godine, kao prvi koji je održan u jednoj komunističkoj zemlji.

Iste godine Riva predstavlja Euroviziju u Americi te na festivalu Distant Accords Award u Nashvillu osvaja 4. mjesto.

Riva je nastupala u najatraktivnijim show emisijama velikog broja europskih televizijskih postaja te promovirala album u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj, Švedskoj, Belgiji i drugim zemljama. Zahvaljujući pjesmi “Rock me” grupa je bila vrlo popularna čak i u dalekom Japanu gdje se dugo zadržala na top ljestvicama.

 

2011. Postignut Guinnessov rekord na Trgu bana Jelačića

 Dana 6. svibnja 2011. postignut je Guinnessov rekord na Trgu bana Jelačića u Zagrebu formiranjem najvećeg smiješka na svijetu. Čak 786 osoba formiralo je popularni lik Smajlija (engl. Smiley) u žutoj i crnoj boji. Naime, bili su odjeveni u žute i crne kabanice, a fotografirani su s povišenog mjesta na istočnoj strani Trga bana Jelačića kako bi ih se moglo obuhvatiti u kadru. Time su srušili stari svjetski rekord koji je u latvijskom glavnom gradu Rigi ranije bio postavio 551 sudionik.

Obaranje rekorda u Zagrebu potvrdila je certificirana Guinnessova sutkinja Tarika Vara, o čemu je izdana i potvrda. Fotografiju golemog smiješka snimio je Šime Strikoman, a ona je ušla u njegov niz milenijskih fotografija. Premda je kasnije taj rekord oboren, milenijska fotografija ostala je kao trajan podsjetnik na činjenicu da i Hrvatska može po nečemu biti vodeća u svijetu.