Jama Jazovka nalazi se u mjestu Sošice, na području općine Žumberak. U jami Jazovka nađeni su posmrtni ostatci 814 žrtava. Žrtve su bili ranjeni vojnici NDH iz zagrebačkih bolnica, medicinsko osoblje i časne sestre koji su prisilno odvedeni iz zagrebačkih bolnica (Sv. Duh, Sestre milosrdnice, Vrapče). Ubili su ih Titovi partizani metkom u potiljak (najveći broj žrtava). Žrtve su bile vezane žicom. Prema iskazima svjedoka, žrtve su u jamu bacane u više navrata, nakon bitke za Krašić 1943. godine te nakon završetka rata 1945. godine.
Jamu Jazovka otkrio je speleolog Mladen Kuka koji je 1975. godine od jednog pripitog lokalca čuo priču o zločinima i jamama. Kuka se raspitivao o jami ali nitko mu nije dao podatke o jami. Tijekom 14 godina Mladen Kuka je tražio jamu na Žumberku te je slučajno 22. siječnja 1989. godine otkrio otvor jame koji je bio pokriven kamenom. Dana 29. siječnja 1989. godine Kuka se sa svojom ekipom spustio u jamu i otkrio strašnu istinu, posmrtne ostatke žrtava u jami.
“Ne mogu zaboraviti ono što hoću, sjećam se onoga što neću! Kada sam prije 25 godina, 22. i 29. siječnja 1989. godine otkrio jamu Jazovku nisam si mogao objasniti dvije stvari. Prva je da postoji u Žumberku takvo stravično mjesto, a druga, da na svijetu postoji takva vrsta “ljudi” koja je to u stanju učiniti. Poklati 475 (tada se vjerovalo da je toliko žrtava) žena, djece, muškaraca bez ijednog suda i pobacati ih u tu jamu ?! Neki su bili mrtvi, neki su bili poluživi, a čak je bilo i živih koji su bačeni na dno ove 30-tak metara duboke jame. Čitavo vrijeme postavljam si pitanje u ime koje to ideologije ili uvjerenja čovjek može raditi takva zvjerstva, a još mi je veći upitnik nad glavom kakva to mora biti beskrupulozna zvijer i sa takvim zločinom doživjeti duboku starost? Svaki put kad dođem na Jazovu pokloniti se, uvijek si postavljam ta ista pitanja…”, napisao je u jednom postu na društvenim mrežama Mladen Kuka, karlovački speleolog koji je krajem 90-tih prvih otkrio jamu iz koje su tek 2021. izvučeni posmrtni ostaci 814 žrtava masovnog ubojstva tijekom i nakon završetka Drugog svjetskog rata.
Jazovka je duboka 40 m, a razmak između otvora i prvog sloja kostiju iznosi 30 m. S obzirom na ratni zločin koji se u njoj dogodio, jama Jazovka zaštićeno je kulturno dobro.
Međutim, početkom 90-tih, navodi povjesničarka Blanka Matković u znanstvenom članku objavljenom 2011. pod nazivom “Odvođenje i likvidacije ranjenih pripadnika hrvatskih oružanih naga (HOS) iz zagrebačkih bolnica u svibnju i lipnju 1945. kroz arhivsko gradivo državnog arhiva u Zagrebu”, na zločin na toj lokaciji ukazao je Branko Mulić iz Zagreba, nekadašnji pripadnik Jugoslavenske armije koji je početkom svibnja 1945. došao u Zagreb sa Štabom X.
„Povjesničarka Blanka Matković izvješćuje 2011. god. o 447 žrtava čiji su podaci pobrojani prigodom speleološkog pregleda jame 1999. godine, koje je predvodio patolog prof. dr. Žarko Danilović. B. Matković iznosi da se prema popisima sačuvanima kod zagrebačkim bolnicama mogu identificirati osobni podatci za čak 4791 bolesnika zagrebačkih bolnica (te u svojem znanstvenom radu objavljuje ime, prezime, godinu rođenja, mjesto rođenja, bračno stanje, vjersku pripadnost, vojni čin i dan prijama u bolnicu za svih njih 4791), – vojnih osoba poraženih vojski koje je Jugoslavenska armija pogubila 1945. godine, uz upozorenje da se intervjuiranjem preživjelih nalaze poimenični podatci o bolesnicima koji se ne nalaze u dostupnim popisima, te se mora zaključiti da u bolničkim arhivima nedostaje dio podataka. Jazovka je samo jedno od mjesta gdje su bacani pobijeni ratni zarobljenici – pacijenti zagrebačkih bolnica. Radi prikrivanja dokaza, pobijen je i dio osoblja bolnica koji je svjedočio zločinu.“
Tradicionalno se 22. lipnja organizira “Spomen-pohoda Jazovka”, u organizaciji udruge Hrvatski obredni zdrug.
34-ti spomen pohod na Jazovku bit će u subota 22. lipnja 2024. godine.
Molitvena procesija krenut će u 10.30 sati iz centra Sošica, a svečano misno slavlje u Jazovki predslaviti će sisački biskup Vlado Košić u 11 sati.
Počivali u miru Božjem!