Zaključak Izvješća o dodjeli proračunskih sredstava Grada Zagreba udrugama povezanim sa strankom Možemo u 2024. godini

by | svi 29, 2025 | Društvo - vijesti

Stranka krajnje ljevice Možemo svoje korijene ima u udrugama civilnog društva s područja grada Zagreba.  Koordinatori stranke, gradonačelnik Tomislav Tomašević i saborska zastupnica Sandra Benčić prije  ulaska u politiku radili su u nevladinim organizacijama financiranim iz javnih proračuna, domaćih i stranih, te donacijama inozemnih udruga koje raspolažu  s milijunskim iznosima.

Tomašević je tijekom svog aktivističkog razdoblja poznat po svom angažmanu u Zelenoj akciji. Benčić je dugogodišnja djelatnica Centra za mirovne studije.

Prvi koordinator stranke i Tomaševićev „čovjek iz sjene“ Teodor Celakoski suosnivač je Multimedijalnog instituta Mama i inicijator Klubture. Rada Borić suosnivačica je Centra za ženske studije. Zastupnik u Europskom parlamentu Gordan Bosanac suosnivač je udruge Domino, a djelovao je i u LGBT udruzi Iskorak te kazalištu Montažstroj. Jelena Miloš osnivačica je udruge BRID. Sve navedene udruge primaju novac iz proračuna Grada Zagreba. Ukupno, samo u

  1. godini te su udruge primile 620.293,37 eura.

Također, mrežu udruga Klubtura koju je inicirao Celakoski čini čitav niz udruga koje primaju javni novac.

Osim Grada Zagreba, udruge bliske stranci Možemo financira i Zaklada Kultura nova za čiji je nastanak lobirao i Celakoski, što je potvrdio na internetskoj stranici Možemo. Gotovo sve udruge koje financira gradska vlast Možemo, ujedno financira i Zaklada Kultura nova. Financiraju ih i brojne druge institucije Republike Hrvatske, poput Ministarstva kulture i medija, Hrvatskoga audiovizualnog centra, Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva ili Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Čitav niz članova stranke Možemo, gradskih zastupnika, vijećnika i članova mjesnih odbora djeluju u udrugama koje primaju gradski novac. U 2024. godini ta je skupina političara stranke Možemo za svoje udruge iz gradskog proračuna primila 843.063,26 eura.

Na kraju, treću kategoriju udruga obrađenih u ovom izvješću čine organizacije čiji su članovi i predsjednici iskazali podršku stranci Možemo. Riječ je o ljudima koji su javno objavili da je njihov politički izbor Možemo ili su u bliskoj vezi s članovima stranke.

U najmanju ruku, riječ je o udrugama koje u svom radu promiču sljedeće bitne odrednice zapisane u programu stranke Možemo: LGBT i migrantska prava, antifašizam, feminizam, rodnu ravnopravnost i zelene politike. Tim udrugama koje se mahom bave „nezavisnom kulturom“, Grad Zagreb je u 2024. godini podijelio 3.406.935,99 eura.

Sveukupno, udruge bliske stranci Možemo u 2024. godini primile su 4.870.292,62 eura. S obzirom na činjenicu da je ovo izvješće prvo ozbiljnije istraživanje o financiranju udruga civilnog društva u Zagrebu, itekako je moguće da su neke udruge i izostavljene.

Kako uopće Grad dodjeljuje novac udrugama civilnog društva? Proces je u potpunoj kontroli stranke na vlasti. Naime, Grad raspisuje javne natječaje za potpore u kulturi na koje pristižu prijave, a koje potom razmatraju kulturna vijeća čije članove i predsjednike imenuje sam gradonačelnik – Tomislav Tomašević.

Jasnih kriterija za odabir programa koji će se financirati nema, što se može zaključiti iz samih odobrenih programa udruga i uopće organizacija koje primaju javni novac. Stoga, postavlja se logično pitanje: Koji je javni interes građana Zagreba u financiranju određenih udruga i njihovih programa?

Primjerice, kako objasniti činjenicu da je Grad financirao projekt udruge Domino o arapskoj homoseksualnosti

ili aktivnosti udruge koja provodi političku školu za umjetnike vodeći ih u šumu Brezovicu? Niz je bizarnih primjera, a možemo izdvojiti i performans Selme Banich koja djeluje u udruzi Domino i OOUR.

Naime, na proljeće 2025. izvela je „umjetničko djelo“ naslovljeno „Milovanje“. S kolegicom umjetnicom, Banich se „milovala“ na Trgu bana Josipa Jelačića. Za gradsku vlast Možemo, navedeni programi su „javne potrebe u kulturi“. Zaslužuju li takvi i slični programi novac poreznih obveznika?

Ukupno, zbrojimo li iznose iz gradskog proračuna koje su dobile sve udruge zabilježene u ovom izvješću, Grad Zagreb – na čijem su čelu stranka Možemo  i Tomislav Tomašević – u 2024. godini podijelio je 4.870.292,62 eura za organizacije civilnog društva i nezavisne kulture u kojima su djelovali ili i dalje djeluju istaknuti članovi Možemo, niže rangirani članovi stranke, simpatizeri i glasači stranke, te programu Možemo ideološki bliski članovi i predsjednici udruga.

Na kraju, možda i najvažnije pitanje koje ovo izvješće otvara jesu donacije stranci Možemo za izborne kampanje. Na popisu donatora nalaze se predsjednici i članovi udruga koje primaju velike donacije iz gradskog proračuna. Prepoznaju li građani Zagreba samo stranku Možemo kao svog predstavnika te joj uplaćuju po 5, 10, 20 i 30 eura, za razliku od ostalih kandidata koji primaju po 500, 1000 i više eura, ili je posrijedi jedna vrsta „zahvale“ onih kojima gradska vlast Možemo čitavu godinu za udruge isplaćuje izdašne donacije? A tih udruga ima više od stotinu,

odnosno 108 prema istraživanju koje je predstavljeno u ovom izvješću.

 

https://uimeobitelji.net/wp-content/uploads/2025/05/IZVJESCE-2025-web.pdf

 Može se zaključiti da gradom Zagrebom vlada mafijaška organizacija koje novac poreznih obveznika grada Zagreba daje za protunarodne projekte .