SPC širi „srpski svet“ diljem Hrvatske koristeći svakojake manifestacije, a Hrvateki sve uredno plaćaju. Za Spasovo SPC organizira srpski dernek u Daruvaru, „22-e Spasovdanske susrete“. Daruvar je bio i ostao gradić s multinacionalnim sastavom, tolerancijom i uvažavanjem. Neki su ga htjeli posvojiti ali nisu uspjeli. Danas abolirani neprijatelji i njihova deca dolaze kao da se nije ništa dogodilo. Srbi su svojevoljno napustili Daruvar 1991. godine i rasporedili se u okolici, po brdima s kojih su granatirali grad i vršili terorističke upade. Okupirali su 50% općine Daruvar, a nisu uspjeli zauzeti grad.
Hrvateke treba podsjetiti
Da su komunisti, kada su vidjeli da gube izbore, u svibnju 1990. godine predali oružje Hrvatske teritorijalne obrane Jugoslavenskoj armiji s ciljem da se Hrvatska pokori.
Policijska postaje u Daruvaru (kao i drugdje) bila je pod zapovjedništvom Srba koji su željeli veliku Srbiju.
U ulici Petra Svačića, u samom centru grada, Srbi su 20. srpnja 1991. godine ubili tri hrvatska policajca.
Organizirali su od 19. kolovoza do 2. rujna 1991. godine referendum za pripajanje općine Daruvar takozvanoj SAO Krajini.
Srbi su iz zasjede ubili (19. 7. – 20. 7. 1991.) 2 policajca u Purincima .
JNA je od svibnja do kolovoza 1991. godine naoružala Srbe u Daruvaru s ciljem zauzimanja grada.
Srpski policajci izvršili su 18. – 19. kolovoza 1991. puč u policijskoj postaji.
Nakon toga su dragovoljno napustili grad Daruvar pa ga granatirali s okolnih brda i vršili terorističke akcije. Oko 50% općine Daruvar bilo je okupirano.
Dana 26. 8. 1991. godine tijekom granatiranja Daruvara ubijena je Mirela Ljutak (prvo dijete ubijeno u Domovinskom ratu).
Srbi su pokušali osvojiti Daruvar 1. rujna 1991. godine ali su ga branitelji uspjeli obraniti. Bitka se vodila u Donjem Daruvaru i prigradskom naselju Doljanima (krvava daruvarska nedjelja); U žestokim borbama poginulo je 6 branitelja, a 11 ih je ranjeno. Branitelji su uspjeli obraniti grad.
Dana 21. rujna 1991. u Ivanovu Selu ubijeno je 7 osoba, 12 je ranjeno, a jedna osoba se vodi kao nestala. Sve žrtve bili su Česi. 23. rujna 1991. okupiran je Veliki Miletinac kod Daruvara; tri osobe su ubijene, 2 odvedene i mučene.
Tijekom listopada 1991. Srbi su svakodnevno napadali grad ali ga nisu uspjeli pokoriti.
Krajem 1991. godine hrvatska Vojska i Policija oslobodile su dio općine Daruvar, Lipik i Grubišno polje. 15. prosinca 1991. oslobođena je općina Daruvar. Srbi su 29. prosinca 1991. godine započeli s bombardiranjem Daruvara koje je trajalo više dana.
Nakon Sarajevskog primirja i dogovora da u Hrvatsku dođu snage UNPROFOR-a intenzitet napada je bio nešto slabiji. Snage UNPROFOR-a došle su u travnju 1992. godina, a 15. srpnja 1992, godine preuzele su odgovornost na daruvarskom području. Snage UNPROFORA dopuštale su upade srpskih terorista na području njihove odgovornosti. Treba jasno reći da su surađivale sa srpskim agresorom.
Tijekom srpske agresije u općini Daruvar ubijena je 181 osoba (policajci, vojnici i civili). Nikada se nitko nije ispričao za počinjene srpske zločine. Dolaze u Daruvar, organiziraju dernek ali ne žele kazati gdje su bacili mučene, a potom ubijene Hrvate. Srbi ne žele kazati što se dogodilo i gdje su bacili tijela ubijenih Hrvata pa mnogi još traže posmrtne ostatke svojih najmilijih.
Abolirani agresori i njihova deca dolaze u Daruvar kao da se nije ništa dogodilo, organiziraju srpski dernek (31. svibnja i 1. lipnja) i pokazuju svoju bešćutnost zahvaljujući izdajničkoj politici. Zar to nije sramotno?