Ratni i poslijeratni zločini partizana na Biokovu

by | ožu 7, 2025 | Društvo - vijesti, Komunistički zločini – kultura sjećanja

Svjedoci su ispričali priču kako su partizani 1943. ubili glavara sela Juru Stapića optuživši ga da je razoružao nekog partizana. Nakon ubojstva opljačkali su dom njegove obitelji, sve što su mogli odnijeti odnijeli su.

U Jankovom Docu otkrivena je 16. lipnja 2009. godine jama s devet žrtava koje su ubili partizani. Tijela su bila nabacana, a žrtve su imale rane na lubanji i prsnom košu. Svjedoci navode da su pripadnici Osmog partizanskog korpusa, koji je bio smješten u Makarskoj. ukupno strijeljali 80 osoba.

Prema saznanjima Istražnog suca, na Biokovu su pogubljeni pripadnici domobranske satnije. Hrvatska se vojska iz Mostara kretala na odmor preko Zagvozda, gdje ih je zatekao pad Italije. Zarobljeni su i dopremljeni u gornju Podgoru. U staroj školi držali su ih 15-ak dana, a onda su ih odveli na Biokovo na stratište. Prema sjećanjima, likvidirani su početkom listopada 1943.

Ovih devet spomenutih žrtava (od ukupno njih 80), strijeljali su pripadnici Osmog partizanskog korpusa. Do danas nema spoznaje gdje su završila, tj. bačena i pokopana tijela preostalih žrtava (njih 71).

Posmrtni ostatci devet žrtava, koje su ubili partizani, sahranjeni su 12. lipnja 2010. godine na makarskom groblju Sveti Križ.

Poslijeratni zločini

Na planini Biokovo su 23. svibnja 1948. ubijena iz zasjede 4-ca hrvatskih vojnika koji su se skrivali na Biokovu. Ubijena su još dvojica ali ne zna se gdje im je grob. Skupina hrvatskih vojnika skrivala se po planini jer su znali da će ih ubiti kao što su ubili i njihove kolege 1945. godine. Mnogi ljudi su im pomagali, nosili im hranu.

Ubijeni su pod sljemenima Svetim Jurom i Svetim Ilijom, točnije Mišljen na Stražbenici (1252 mnv), na području današnje općine Zagvozd.

Ubijeni su: Ivan Kegalj, Andrija Alač, Josip Pavlinović, Marijan Kovačević, Kažimir Pavlinović i Dinko Pavlinović (invalid bez šake).

Nakon što su ih ubili tijela su odnijeli u Zagvozd gdje su ih izložili da ih stanovništvo vidi. Nakon obeščašćivanja tijela odnijeli su ih na Trnovu i bacili i zatrpali u neku rupu uz kordun Napoleonove ceste prema Turiji.

Posmrtni ostatci iskopani su 1994. te uz prigodnu komemoraciju i sv. misu pokopani u zajedničku grobnicu na novom groblju sv. Jeronima u Lovrinčevićima u Biokovskom selu.

Spomenik ubijenima otkriven je 23. srpnja 2016. godine. Čine ga spomen-križ i spomen-ploča. Na spomen-ploči uklesana su imena, datum smrti i mjesto rođenja šestorice hrvatskih vojnika.

Komunistička vlast je maltretirala obitelji poginulih (privođenja, saslušanja, otuđivanje imovine), proglasila ih je neprijateljima naroda.

Izvori i foto: IKA, A. Majić, HRsvijet.net, D. Željko Selak, narod.hr