7. svibnja
• 1991. Skupina od tridesetak četničkih ekstremista porazbijala je u Kninu sve trgovine, poduzeća, gostionice i drugo što je pripadalo Hrvatima
• 1991. Blokada tenkovske kolone u mjestu Prolog (između Mostara i Širokoga Brijega). Hrvati iz zapadne Hercegovine u mjesto Prolog zaustavili (od 7 do 12. svibnja) su tenkovsku kolonu JNA koja je navodno išla na planirane vojne vježbe. Cilj JNA bio je blokada Sinja i Splita.
Blokada tenkovske kolone u Pologu, 7. svibnja 1991.
Hrvati iz zapadne Hercegovine zaustavili su tenkovsku kolonu JNA između Mostara i Širokoga Brijega (Lištice, kako je komunistička vlast preimenovala Široki Brijeg) koja je navodno išla na planirane vojne vježbe.
Goloruki Hrvati su na izlazu iz Pologa (mjesto se nalazi između Mostara i Širokoga Brijega) zaustavili kolonu tenkova JNA koja je krenula prema obali. Kolona je zaustavljena 7. svibnja 1991., dan nakon splitskoga prosvjeda. JNA je krenula na zauzimanje dijelova Hrvatske i Hercegovine, a tvrdili su da idu na redovnu vojnu vježbu. U dužini od nekoliko kilometara postavljeni su kamioni poprijeko koji su zapriječili kolonu od 100 tenkova i oklopnih vozila koja je krenula iz mostarske vojarne. Zahtjev hrvatskih prosvjednika bio je povratak u vojarnu iz koje su došli.
Pregovore su vodili (sa zapovjednikom mostarskoga garnizona JNA pokovnikom Milojkom Pantelićem) predsjednik općine Široki Brijeg Anđelko Mikulić, širokobriješki gvardijan fra Mladen i Jure Skoko. Prosvjednici su bili disciplinirani, a pridružili su im se ljudi iz Mostara, Gruda, Posušja, Ljubuškog, Imotskoga.
Vojna komanda JNA inzistirala je na prolasku kolone pa je pokušala dostaviti i bojne otrove i zaštitne maske za proboj. Pokušaj nije uspio. Širokobriješke žene su za ročnike JNA pripremile hranu i napitke.
JNA je izvršila desant na općinu Široki Brijeg. Desanti su izvršeni na područjima sela Ledinac i na području sela Vranić. Općina Široki Brijeg bila je prometno blokirana. U rješavanje krize uključilo se političko vodstvo Bosne i Hercegovine. Na poziv predsjednika dr. Franje Tuđmana i političkoga vodstva BiH izvršena je deblokada. Nakon tri dana kolona je krenula prema jugu. Zastoj je koristio za pripremu obrane.
Plan JNA bio je blokiranje zapadne i južne Hercegovine te odsjecanje i presjecanje Dalmacije na tri dijela (takozvani plan „RAM“).
O blokadi kolone JNA snimljen je 2012. godine dugometražni dokumentarni film „Tri dana“ redatelja Zdenka Jurilja.
Foto: brotnjo.info