19. prosinca
• 1990. Osnovan Štab zdravstva RH za djelovanje u kriznim i akcidentnim situacijama, koji je kasnije prerastao u Štab saniteta RH, da bi potom postao Glavni sanitetski stožer RH.
• 1991. Odlukom vlade u Reykjaviku Island je bezuvjetno priznao Republiku Hrvatsku kao neovisnu državu; to je prvo priznanje Hrvatske od neke međunarodno priznate i neovisne države (a uz to i punopravne članice UN-a). U složenim međunarodnim prilikama (rušenje Berlinskoga zida, raspad Sovjetskoga saveza, ujedinjenje Njemačke, pad Željezne zavjese) Island je imao hrabrosti priznati Republiku Hrvatsku unatoč jakom protivljenju moćnih država. Island je također prvi priznao i baltičke republike Litvu, Latviju i Estoniju.
• 1991. Njemačka je diplomatski priznala Hrvatsku i Sloveniju, te najavila službeno priznanje u siječnju 1992. godine. Neke europske države donijele su odluku o priznanju Hrvatske (Njemačka, Italija, Mađarska, Švedska, Češko-Slovačka, Poljska, Irska), ali su primjenu te odluke odgodile za 15. siječnja 1992.
• 1994. Sporazumom o normalizaciji ekonomskih odnosa između pobunjenih Srba i hrvatskih vlasti; „otvorena“ je za promet autocesta Zagreb – Lipovac, preko okupiranih Okučana (UNPA sektor Zapad), ali se Srbi nisu držali sporazuma.
• 1997. Vijeće sigurnosti UN-a jednoglasno donijelo rezoluciju 1145. u kojoj se potvrđuje završetak mandata UNTAES-a 15. siječnja 1998. godine.
Island je priznao Republiku Hrvatsku, 19. prosinca 1991.
Slika 1. Zastava države Island (Wikipedia)
Island je bio prva međunarodno priznata država koja je priznala neovisnu Republiku Hrvatsku.
U složenim međunarodnim prilikama (rušenje Berlinskoga zida, raspad Sovjetskoga saveza, ujedinjenje Njemačke, pad Željezne zavjese) Island je imao hrabrosti priznati Republiku Hrvatsku unatoč jakom protivljenju moćnih država. Island je također prvi priznao i baltičke republike Litvu, Latviju i Estoniju.
19. prosinca 1991. Njemačka je najavila priznanje R. Hrvatske u siječnju 1992. godine. Priznanje su također najavile: Sveta Stolica, Italija i Švedska.