• 1992. Lisabonski sporazum poznat i kao Carrington-Cutileirov mirovni plan za BiH, iz rujna 1991. godine. Plan su potpisale sve tri strane 18. ožujka 1992., ali je prevrtljivi Alija Izetbegović 28. ožujka 1992. povukao svoj potpis.
• 1994. U Washingtonu potpisan Washingtonski sporazum u nazočnosti američkoga predsjednika Billa Clintona. Predstavnici hrvatskoga i muslimanskoga naroda u BiH, Krešimir Zubak i Haris Silajdžić, potpisali su sporazum o uspostavi hrvatsko-muslimanske (bošnjačke) federacije (Federacija BiH). Potpisivanjem sporazuma zaustavljen je hrvatsko-muslimanski rat (sukob između HVO-a i Armije BiH).
Washingtonski sporazum
Budući da je Europska zajednica bila nesposobna zaustaviti rat u bivšoj Jugoslaviji, u rješavanje takozvane „jugoslavenske krize“ uključile su se Sjedinjene Američke Države (SAD). Washingtonski sporazum bio je prvi ozbiljni korak u zaustavljanju rata, prekinut je oružani sukob između Hrvata (HVO) i Bošnjaka (Armija BiH).
Washingtonski sporazum mirovni je sporazum između bosanskohercegovačkih Hrvata i Bošnjaka, a potpisali su ga predsjednik RH dr. Franjo Tuđman i predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović. Dogovoreno je primirje između Armije Bosne i Hercegovine i Hrvatskog vijeća obrane, čime je efektivno završen hrvatsko-bošnjački sukob. Također, sporazumom je oblikovan unutarnji ustroj teritorija s bošnjačkim i hrvatskim pučanstvom, koji je preoblikovan u Federaciju Bosne i Hercegovine, pri čemu je predviđeno korištenje županijskog sustava kako bi se spriječila dominacija jednoga naroda nad drugim.
Predstavnici hrvatskoga i muslimanskoga naroda u BiH, Krešimir Zubak i Haris Silajdžić, potpisali su sporazum (Washingtonski sporazum) o uspostavi hrvatsko-bošnjačke federacije (Federacija BiH). Predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman i predsjednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović potpisali su sporazum o Konfederaciji RH i BiH. Potpisivanju sporazuma nazočio je američki predsjednik Bill Clinton.
„Washingtonski sporazum predviđen je kao prva etapa dogovora, pri čemu bi se u drugoj etapi u pregovore uključila i srpska strana. Ta je faza predviđala ukidanje Republike Srpske te ustrojavanje cjelokupne Bosne i Hercegovine po županijama, što se nikad nije ostvarilo i zapravo je odbačeno Daytonskim mirovnim sporazumom.“
Slika 1. Potpisivanje Washingtonskog sporazuma (Wikipedia)
Temeljem sporazuma zaustavljen je hrvatsko-bošnjački sukob, ali glavna politička pitanja ustroja BiH ostala su otvorena. U studenom 1995. postignut je dogovor o okončanju rata u BiH, Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini ili Daytonski sporazum. Sporazum je potpisan u Parizu 14. prosinca 1995. Nažalost, Daytonski sporazum nametnut je politički dogovor koji je nagradio agresora, a nije riješio pitanje pravednoga ustroja Bosne i Hercegovine kao države. Ni nakon 28 godine BiH ne funkcionira kao pravna država, ne poštuje se dogovor iz Washingtona (Washingtonski sporazum) niti iz Daytona (Daytonski sporazum).
1997. J. Klein predao podunavskim Srbima popis od 150 osoba koje se terete za ratne zločine.