Dogodilo se na današnji dan, 7. studenoga

by | stu 7, 2024 | Dogodilo se na današnji dan

1880. Umro je Ivan Simonetti

Ivan Simonetti (Rijeka, 22. XII. 1817. – Venecija, 7. XI. 1880.) bio je hrvatsko-talijanski slikar, najznačajniji riječki likovni umjetnik 19. stoljeća.

 

1907. Rodio se Geno Senečić

 

 

1932. Zagrebačke punktacije

Zagrebačke punktacije – hrvatski odgovor na velikosrpsku hegemoniju. Rezolucija kojom se osuđuje diktatura kralja Aleksandra Karađorđevića i politika srpske hegemonije u Kraljevini Jugoslaviji, u povijesti poznata kao Zagrebačke punktacije, donesena je na tajnom sastanku hrvatskih oporbenih političara u Zagrebu 7. studenog 1932. godine. Rezolucija je bila odgovor na kraljev Oktroirani ustav i nedemokratske izbore iz 1931. godine.

 

2020. Umrla je Vera Zimova

Vera Zimova, poznatija kao Vera Zima (Metković, 21. III. 1953. – Zagreb, 7. XI. 2020.) bila je hrvatska kazališna, televizijska i filmska glumica.

 

Borba za nezavisnost

  • 1991. Velikosrbi su u Poljanku ubili 10 civila (u općini Korenica 8

civila; a u Vukovićima 2 civila).

 

  • 1991. JA je ponovno bombardirala aerodrom u Pribislavcima kod Čakovca.

 

  • 1991. Zrakoplovstvo JNA raketiralo je Bizovce i ubilo 9 osoba.

 

1880. Umro je Ivan Simonetti

Ivan Simonetti (Rijeka, 22. XII. 1817. – Venecija, 7. XI. 1880.) bio je hrvatsko-talijanski slikar, najznačajniji riječki likovni umjetnik 19. stoljeća.

Završio je 1841. Akademiju u Veneciji. Istaknuo se kao slikar portreta u ulju i akvarelu, poglavito portretnih minijatura u kojima je postignuo svoj najveći umjetnički domet. Osim portreta radio je žanr-prizore, povijesne i biblijske kompozicije (Bezgrješno začeće, 1850.). Bio je vrstan restaurator i stručnjak za procjenu starih slika. Za Strossmayerovu galeriju starih majstora JAZU u Zagrebu nabavio je u Italiji tridesetak slika talijanskih majstora XVI.–XVII. st., od kojih je većinu sam restaurirao.

 

1932. Zagrebačke punktacije

Zagrebačke punktacije – hrvatski odgovor na velikosrpsku hegemoniju.

Rezolucija kojom se osuđuje diktatura kralja Aleksandra Karađorđevića i politika srpske hegemonije u Kraljevini Jugoslaviji, u povijesti poznata kao Zagrebačke punktacije, donesena je na tajnom sastanku hrvatskih oporbenih političara u Zagrebu 7. studenog 1932. godine. Rezolucija je bila odgovor na kraljev Oktroirani ustav i nedemokratske izbore iz 1931. godine.

Sastanak je održan na inicijativu Seljačko-demokratske koalicije (SDK), koju su tvorile Hrvatska seljačka stranka i Samostalna demokratska stranka, pod vodstvom Vladka Mačeka i Svetozara Pribičevića. Sastanak je vodio Maček (Pribičević je u međuvremenu uhićen), a prisustvovali su mu, između ostalih, Ante Trumbić (federalist iz HSS-a) te Mile Budak (Hrvatska stranka prava). Nakon poduže rasprave postignuta je suglasnost o nužnosti udruživanja opozicijskih snaga iz cijele Kraljevine Jugoslavije radi rušenja diktature i uspostave demokratskog režima. Tekst rezolucije napisao je Ante Trumbić, a sadržavao je šest točaka:

  1. narodni suverenitet jedini je izvor vlasti
  2. temeljna organizacija sveukupnog života je seljaštvo
  3. osuđuje se velikosrpska hegemonija
  4. traži se vraćanje na stanje iz 1918. godine t.j. prije donošenja Vidovdanskog ustava
  5. traži se uvođenje građansko-demokratskih oblika obnašanja državne vlasti
  6. zaključuje se da su prethodne točke temelj na kojem će potpisnici nastaviti svoju akciju.

Iako je u Punktacijama izbjegnut konkretan prijedlog državnog uređenja i preustroja Kraljevine, razabiru se dvije stvari: rješenje hrvatskog pitanja traži se u zajedničkoj državi čije se ustrojstvo mora temeljiti na slobodnoj volji članova isključujući bilo čiju prevlast.

Zagrebačke punktacije dale su snažan poticaj ostalim oporbenim strankama u kritici režima i postale su osnova djelovanja hrvatskih stranaka sve do osnivanja Banovine Hrvatske 1939. godine. Imale su velik odjek i u jugoslavenskoj javnosti te su navele stranke širom Kraljevine da se uključe u borbu protiv Oktroiranog ustava. Po uzoru na Zagrebačke punktacije uskoro su bile donesene Ljubljanske i Sarajevske punktacije te Novosadska rezolucija.

Zbog ove rezolucije i njenog tumačenja stranim novinarima Vlatko Maček je uhićen. Optužen je za razbijanje države te osuđen na tri godine strogog zatvora u Srijemskoj Mitrovici. Za vrijeme Mačekovog tamnovanja HSS je vodio Ante Trumbić.

 

2020. Umrla je Vera Zimova

Vera Zimova, poznatija kao Vera Zima (Metković, 21. III. 1953. – Zagreb, 7. XI. 2020.) bila je hrvatska kazališna, televizijska i filmska glumica.

Diplomirala 1978. glumu na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Nastupala je u Teatru u gostima, Satiričkom kazalištu Kerempuh, Zagrebačkom kazalištu lutaka i dr., a posebno se istaknula u Teatru &TD u Baladama Petrice Kerempuha Miroslava Krleže, lutkarsko-glumačkoj postavi Hamleta  i drugim ulogama.

Na filmu je ostvarila više uloga, za ulogu u filmu Oprosti za kung fu nagrađena je Zlatnom arenom.

Tipski mahom karakterizira obične, svakidašnje, tople i prikriveno snažne žene (majke, kućanice, susjede, tetke i bake), a široku prepoznatljivost stekla je takvim televizijskim ulogama, napose u sitcom-serijama Luda kuća i Odmori se, zaslužio si. Također je, prepoznatljiva glasa i interpretacije, redovito nastupala u lutkarskom kazalištu i sinkronizirala animirane filmove. Dobitnica je Nagrade »Vladimir Nazor« za životno djelo (2019.).

Preminula je u Zagrebu, 7. studenog 2020. godine u 68. godini života.