Dogodilo se na današnji dan, 6. veljače

by | velj 6, 2025 | Dogodilo se na današnji dan

1573. Bitka kod Kerestinca

6. veljače 1573. godine odigrala se bitka kod Kerestinca. Seljačku vojsku predvodio je Ivan Pasanac kojoj se pridružio velik broj seljaka. Plemićku vojsku predvodio je Gašpar Alapić. U toj bitki pogubljeno je 400 do 500 seljaka. Nakon nekoliko dana seljačka buna ugušena je u potpunosti.

 

1597. Umro je Frane Petrić

Frane (Franjo) Petrić (Cres, 25. IV. 1528. – Rim, 6. II. 1597.) bio je hrvatski filozof, latinist, humanist i znanstvenik.

 

1935. Umro je Ksaver Šandor Gjalski

Ksaver Gjalski, (Ksaver Šandor, pravo ime Ljubomil Tito Josip Franjo Babić), (Gredice kraj Zaboka, 26. X. 1854. – Gredice, 6. II. 1935.) bio je hrvatski književnik i političar.

 

1956. Umro je Fran Bubanović

Fran Bubanović (Sisak, 19. XI. 1883. – Zagreb, 6. II. 1956.) bio je hrvatski kemičar.

 

1988. Umro je Zvonimir Rogoz

Zvonimir Rogoz (Zagreb, 10. X. 1887. – Zagreb, 6. II. 1988.) bio je hrvatski glumac i kazališni redatelj.

 

 

1573. Bitka kod Kerestinca

Godine 1573. seljaci su se pobunili protiv feudalaca. Pobuna je započela na vlastelinstvu Franje Tahija. Tahi se istaknuo u borbama protiv Osmanlija zbog čega je imao veliku podršku kod Habsburgovaca. Bio je gospodar Susedgrada i Stubice.

Dana 6. veljače 1573. godine odigrala se bitka kod Kerestinca. Seljačku vojsku predvodio je Ivan Pasanac kojoj se pridružio velik broj seljaka. Plemićku vojsku predvodio je Gašpar Alapić. U toj bitki pogubljeno je 400 do 500 seljaka. Nakon nekoliko dana seljačka buna ugušena je u potpunosti.

 

1597. Umro je Frane Petrić 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Frane (Franjo) Petrić (Cres, 25. IV. 1528. – Rim, 6. II. 1597.) bio je hrvatski filozof, latinist, humanist i znanstvenik.

Kao dječak sudjelovao je u ratu protiv Osmanlija. Izučio je za trgovca u Veneciji, potom savladao grčki u Ingolstadtu, gdje je boravio pod pokroviteljstvom rođaka Matije Vlačića. Poslije je studirao medicinu i filozofiju u Padovi.

Znanstvenik europskoga ugleda, jedan od najizvornijih i najslobodoumnijih mislilaca svojega doba, antiaristotelovac i novoplatonist. Petrić je bio profesor filozofije u Ferrari i Rimu. Pisao je na latinskom i talijanskom jeziku. Petrić se bavio i astronomijom, meteorologijom, arheologijom i politikom. Putovao je cijelom Europom i stekao veliku slavu svojim djelima.

Kapitalno mu je djelo “Nova sveopća filozofija” (Nova de universis philosophia), u kojem je dao zaokružen sustav filozofije, a koje je naišlo na osudu crkvenih krugova i zabranu širenja zbog suprotstavljanja vjeri i unošenja elemenata nekršćanske religije.

Umro je u Rimu, 6. veljače 1597. gdje je i pokopan u crkvi Sv. Onofrija. Godine 2008. u crkvi je postavljena spomen-ploča Franji Petriću.

 

Petrićevo je djelo ugrađeno u temelje hrvatske i svjetske filozofske i znanstvene misli. Među prvim svojim filozofskim i književnim spisima na talijanskom jeziku objavio je opsegom neveliko djelo Sretan grad (La città felice, 1550.), pisano kao vodič i model za čovjekovu sreću. Utemeljujući svoja gledišta na ontološko-epistemološkim doktrinama Platona i Aristotela, Petrić ih je preoblikovao u svojoj koncepciji aristokratskoga državnopolitičkog uređenja, različito od utopijskih djela toga razdoblja.

Ostavština Frane Petrića obuhvaća: Peripatetičke rasprave (Discussiones peripateticae, Nova sveopća filozofija (Nova de universis philosophia, Deset dijaloga o povijesti (Della historia diece dialoghi, O pjesničkom umijeću (Della poetica), O novoj geometriji (Della nuova geometria), Filozofska magija (Magia philosophica), Vojne usporedbe (Paralleli militari), autobiografsko Pismo Bacciu Valoriju (Lettera a Baccio Valori), Ljubavna filozofija (L’amorosa filosofia), Neobjavljena pisma i članci (Lettere ed opuscoli inediti).

 

1935. Umro je Ksaver Šandor Gjalski   

 Ksaver Gjalski, (Ksaver Šandor, pravo ime Ljubomil Tito Josip Franjo Babić) (Gredice kraj Zaboka, 26. X. 1854. – Gredice, 6. II. 1935.) bio je hrvatski književnik i političar.

Pravo je studirao u Zagrebu i Beču, a državni ispit položio 1878. godine. Kao pristav radio je u Koprivnici, Osijeku, Virovitici, Pakracu, Sisku, Šidu, Sušaku i Zagrebu. Umirovljen zbog političkih razloga 1898. Bio je djelatan i u političkom životu: saborski zastupnik na listi Hrvatsko-srpske koalicije 1906., 1917.–1918. veliki župan zagrebačke županije, 1919. član Privremenoga narodnog predstavništva u Beogradu. Predsjednik Društva hrvatskih književnika 1909.–1918. i 1926.–1927. S M. Dežmanom 1903. uređivao Vienac.

Jedan je od najistaknutijih stvaratelja u razdoblju realizma, ali se istodobno stilski i tematski uklopio i u nove književne tendencije modernističke epohe. Njegovu prozu obilježavaju dva osnovna tematska kruga. Prvi je proizišao iz njegove emocionalne povezanosti s tradicijom nekadašnjega plemenitaškog svijeta, a u drugome je pokazao zanimanje za problematiku suvremenoga političkoga, društvenog i intelektualnog života Hrvatske. U vezi s prvim nastao je lirsko-impresionistički ciklus zapisa i sjećanja na tradiciju i ugođaje plemenitaškoga života (Pod starimi krovovima, 1886.; Na rođenoj grudi, 1890.; Iz varmegjinskih dana, 1891.; Diljem doma, 1899.).

Pod utjecajem Turgenjevljeva poetskoga realizma Gjalski je opisao specifičan tip zagorskih plemenitaša koji nestaju u novim društvenim odnosima. Gjalski je također među prvima dotaknuo problem hrvatskog intelektualca i njegova promišljanja života, i to s različitih gledišta – od suvremene filozofije (Schopenhauer, Hartmann) do darvinističke teorije. Inspiriran Goetheovim Faustom, začetnik je proze kojom pokušava ući u »trag naše hrvatske duše« u romanu Janko Borislavić (1887.), a problem umjetnika u provincijskoj atmosferi i malograđanskom okružju problematizirao je u romanu Radmilović (1894.), unoseći u fabulu romana i vlastita razmišljanja o smislu književnosti. U povijesnim romanima (Osvit, 1892.; Za materinsku riječ, 1906.; Dolazak Hrvata, 1924.) nastavio se na šenoinsku tradiciju povijesnog romana u nas, ali književno manje uspješno negoli u ostalim prozama.

Gjalski je prvi u nas nekim svojim temama započeo prodor u Europu, a još prije Vojnovića obradio je propadanje našega plemstva. Uz estetske vrijednosti, njegovo djelo ima i obilježje kronike i svjedočanstva o vremenu punom društveno-ekonomskih i političkih promjena. Gjalski je prvi istaknutiji društveni sintetičar svojega doba, a zagorskoplemenitaškim tematskim krugom predstavio se i kao jedan od vjesnika impresionizma u hrvatskoj književnosti.

 

1956. Umro je Fran Bubanović 

BUBANOVI?, FRAN

Fran Bubanović (Sisak, 19. XI. 1883. – Zagreb, 6. II. 1956.) bio je hrvatski kemičar.

Kemiju i prirodopis studirao je u Zagrebu kod G. Janečeka. Od 1909. godine usavršavao se u Austriji (Beč) i Nizozemskoj (Groningen) te kod nobelovca S. Arrheniusa u Stockholmu u Švedskoj, s kojim je njegovao doživotno prijateljstvo. Godine 1918. izabran je za profesora kemije na novoosnovanom Medicinskom fakultetu u Zagrebu gdje je razvio opsežnu znanstvenu i pedagošku djelatnost. Osnovao je Zavod za medicinsku kemiju. Istaknuo se kao pisac modernih sveučilišnih udžbenika u kojima je, prvi u Hrvatskoj, obuhvatio cjelokupnu anorgansku i organsku kemiju te biokemiju. Znanstvenim radom obuhvaća uglavnom područje fizikalne kemije (tekuće stanje, živa stanica, membrane), analitičke kemije i biokemije. Bavio se i popularizacijom kemije te esejistikom pišući o problemima nastave, znanstvene politike i filozofije znanosti.

Bio je dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu školske godine 1921./22. i 1930./31.

 

1988. Umro je Zvonimir Rogoz 

Zvonimir Rogoz (Zagreb, 10. X. 1887. – Zagreb, 6. II. 1988.) bio je hrvatski glumac i kazališni redatelj.

Glumiti je počeo u Beču u školi Wiener Theatera V. E. Frühmanna, a nastavio u Zagrebu 1908. kod Gj. Prejca. Nakon prvih nastupa u zagrebačkome HNK-u, glumio je u putujućoj družini P. Ćirića, HNK-u u Osijeku te u Varaždinu. Od 1919. do 1929. glumio je i režirao u Ljubljani, zatim u Pragu. Osim glumačkih nastupa Rogoz je djelovao kao redatelj inozemnih i hrvatskih tekstova te je na češki jezik preveo niz djela hrvatskih dramskih pisaca, a ulogama u 25 filmova (do 1939.) stekao je veliku popularnost. Najpoznatija mu je uloga supruga u filmu Ekstaza (Extase) G. Machatýja, a zapažen je bio i u filmu Život teče dalje.

Vratio se u Zagreb 1951. godine te je glumio (Cuthbertson u Ljubavniku G. B. Shawa) i režirao (A. Miller, Svi moji sinovi; S. Maugham, Kraljevska visost) u zagrebačkome HNK-u, a potom je prešao u novoosnovano Dramsko kazalište »Gavella«, u kojem je ostvario niz uloga u domaćem i inozemnom repertoaru. Glumio je i na Dubrovačkim ljetnim igrama i u Teatru &TD. Jedan je od rijetkih glumaca koji su uspješno nastupali na nekoliko jezika (na hrvatskom, slovenskom, češkom i slovačkom). Ostale značajnije filmske uloge: Koncert, B. Belana, Slučajni život A. Peterlića, Kiklop A. Vrdoljaka. Objavio je knjigu uspomena Mojih prvih 100 godina (1986.). Dobitnik je Nagrade »Vladimir Nazor« za životno djelo 1966. godine.