Dogodilo se na današnji dan, 29. siječnja

by | sij 29, 2024 | Dogodilo se na današnji dan

 

1870. Otvoreno je Šibensko kazalište

Šibensko kazalište otvoreno je 29. siječnja 1870. u tada najvećoj (500 sjedala) i velebnoj zgradi. Kazališnu zgradu sagradili su dioničari (šibenski građani), njih 28. Projektant zgrade bio je Trogiranin, ing. Josip Slade. Šibensko kazalište spada među najstarija kazališta u Hrvatskoj. Zgrada je svečano otvorena predstavom Teobalda Ciconija Kip od mesa.

 

1897. Otvoren je dubrovački Grand Hotel Imperijal

Grand hotel Imperijal bio je prvi suvremeno opremljeni hotel u Dubrovniku. Prve goste primio je 29. siječnja 1897. godine. Hotel je imao vlastitu električnu centralu, prvo električno dizalo, centralno parno grijanje svih prostora, tekuću hladnu i toplu vodu, sobe opremljene kupaonicom, salone za čitanje i igranje, dvoranu za sastajanje gospođa, prostran restoran, kavanu, vidikovac na ravnom krovu i vlastiti perivoj, a goste je prvi put posluživalo profesionalno osoblje.

U Domovinskome ratu, 1991. godine, bio je teško oštećen. Izbjeglice iz okolnih mjesta bile su smještene u hotelu kada je izravno pogođen granatom te je izgorio čitav 4. kat. Potpuna obnova hotela dovršena je tek 2005. godine kada je Grand Hotel Imperial preuzeo jedan od vodećih internacionalnih hotelskih lanaca „Hilton“ te mu promijenjeno ime u Hilton Imperial Dubrovnik pod kojim je poznat i danas. Godine 2017. započela je i uspješno završena nova obnova hotelskih prostora.

 

1925. Rodio se Ferdinard Kulmer

Ferdinard Kulmer (Cap Martin, 29. I. 1925. – Zagreb, 11. XI. 1998.) apstraktni je slikar i pedagog (vidi 11. studenoga).

 

1945. Kralj Petar priznao Vladu Ivana Šubašića

Nakon pregovora između predsjednika kraljevske vlade Ivana Šubašića i predsjednika Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije Josipa Broza Tita, 29. siječnja 1945. postignut je sporazum o imenovanju tročlanoga Namjesničkog vijeća (jedan Srbin, jedan Hrvat i jedan Slovenac) koje će zastupati kralja Petra II. kojemu je bio zabranjen povratak u zemlju.

Nakon dugotrajnog britanskog i američkog pritiska da prihvati svršen čin ili će sve odlučiti i bez njega, kralj Petar II. je 2. ožujka 1945. imenovao Namjesničko vijeće. Nakon toga su Šubašić i NKOJ predali ostavke, a namjesnici su mandat za sastav nove vlade povjerili Titu. Namjesništvo je nastavilo postojati samo kao formalni čuvar kraljevih ovlasti, a ukinuto je kad i monarhija odlukom Ustavotvorne skupštine 30. studenoga 1945.

 

1952. Bogoslovni fakultet isključen iz Sveučilišta u Zagrebu

Za rektorskog mandata Teodora Varićaka vlada NR Hrvatske 29. siječnja 1952. donosi odluku da se iz Sveučilišta u Zagrebu isključi Rimokatolički bogoslovni fakultet. On je i dalje nastavio djelovati punih 38 godina, ali kao crkvena visokoškolska ustanova.

Izvršno vijeće Sabora Republike Hrvatske 1990. proglasilo je ništavnim rješenje Vlade NRH te utvrdilo da je Bogoslovni fakultet član Sveučilišta u neprekinutom trajanju, što je potvrdila Skupština Sveučilišta u Zagrebu 26. veljače 1991. godine. Tim rješenjem, diplome i imenovanja profesora od 1952. do 1990. postali su valjanima.