Dogodilo se na današnji dan, 16. veljače

by | velj 16, 2024 | Dogodilo se na današnji dan

1829. Osnovana prva Glazbena škola u Zagrebu

Dana 16. veljače 1829. godine osnovana je Škola zagrebačkog muzičkog društva kao prva stalna ustanova za glazbenu naobrazbu u Hrvatskoj. Škola zagrebačkog muzičkog društva (Tonschule der Agramer Musikvereines).

 

1852. Održana je prva sjednica Trgovačko-obrtničke komore

Konstituirajuća sjednicu Trgovačko-obrtničke komore u Zagrebu održana je 16. veljače 1852. godine. Prvi predsjednik bio je zagrebački trgovac Anastas Popović.

 

1892. Rodio se Dragutin Novak

Dragutin Novak (Zagreb, 16. II. 1892. – Zagreb, 31. X. 1978.) bio je prvi hrvatski pilot.

 

2007. Umro je Marko Babić

Marko Babić (Vukovar, 16. II. 1965. − Zagreb, 5. VII. 2007.) bio je legendarni hrvatski branitelj Domovinskog rata i pukovnik Oružanih snaga Republike Hrvatske. Posmrtno je promaknut u čin brigadnog generala.

1829. Osnovana prva Glazbena škola u Zagrebu

Početkom 19. stoljeća Zagreb već ima snažnu glazbenu tradiciju, a 1824. godine hrvatski gitaristički virtuoz Ivan Padovec osnovao je malo glazbeno društvo sa svojim učenicima i drugim ljubiteljima glazbe. Uskoro je i održao prvi javni koncert pa se javlja potreba za osnivanjem stalne glazbene škole koja će školovati glazbenike za hrvatske orkestre, zborove i folklorna društva. Stoga je 16. veljače 1829. godine osnovana Škola zagrebačkog muzičkog društva kao prva stalna ustanova za glazbenu naobrazbu u Hrvatskoj. Škola zagrebačkog muzičkog društva (Tonschule der Agramer Musikvereines).

Prvotno je bila smještena u školskoj zgradi na Katarininu trgu, a nakon uzastopnih selidbi Gornjim gradom škola se od 1876. trajno smjestila u Gundulićevoj ulici. U prvo vrijeme učili su se samo gudački instrumenti i solo pjevanje, a broj polaznika ograničen je na 36.

Sve do 1920. to je bila škola Hrvatskog glazbenog zavoda, a njezin naziv se nekoliko puta mijenjao. Od 1920. potpada pod državnu upravu kao Hrvatska zemaljska glazbena škola, a 1922. proglašena je Kraljevskom muzičkom akademijom (današnja Muzička akademija u Zagrebu). U sklopu te Akademije djelovale su niža, srednja i visoka glazbena škola. Niža i srednja glazbena škola izdvojene su 1951. te se osamostaljuju kao Državna muzička škola. Od 1962. škola djeluje pod današnjim imenom – Glazbena škola Vatroslava Lisinskog.

Školom su, između ostalih, upravljali Vatroslav Lisinski, Ivan pl. Zajc, Franjo Dugan, Sonja Kirigin, Vladimir Kranjčević i drugi.

 

1852. Održana prva sjednica Trgovačko-obrtničke komore

Konstituirajuća sjednicu Trgovačko-obrtničke komore u Zagrebu održana je 16. veljače 1852. godine. Prvi predsjednik bio je zagrebački trgovac Anastas Popović.

Godine 1850. u Austriji je donesen novi zakon o trgovačko-obrtničkim komorama. Bilo je potrebno osnovati trgovačko-obrtničku komoru u Zagrebu. Tadašnji ban Josip Jelačić već sljedeće godine povjerava Nikoli Nikoliću organizaciju formiranja komore. Na zagrebačkom području živjelo je tada 3826 trgovaca i obrtnika s pravom glasa. Oni su se sastali krajem 1851. i izabrali prve vijećnike buduće zagrebačke komore. Ti su vijećnici 16. veljače 1852. održali konstituirajuću sjednicu Trgovačko-obrtničke komore u Zagrebu. Prvi predsjednik bio je zagrebački trgovac Anastas Popović.

Trgovačko-obrtničke komore u Zagrebu preteča je Hrvatske gospodarske komore.

 

2007. Umro je Marko Babić

Marko Babić (Vukovar, 16. II. 1965. − Zagreb, 5. VII. 2007.) bio je legendarni hrvatski branitelj Domovinskog rata i pukovnik Oružanih snaga Republike Hrvatske. Posmrtno je promaknut u čin brigadnog generala.

Nekoliko godina proveo je na privremenom radu u Švicarskoj. Uoči velikosrpske agresije na Hrvatsku, u travnju 1991. godine vraća se u Vukovar  i priključuje se hrvatskim braniteljima na Trpinjskoj cesti.

Na Trpinjskoj cesti uništio je 14 neprijateljskih tenkova. Organizirao je uspješnu protuoklopnu borbu u zoni odgovornosti 3-e bojne, posebno protuoklopne vodove „Žuti mravi“ i „Pustinjski štakori“. Nakon pogibije Blage Zadre, preuzeo je zapovijedanje 3. bojnom. Nakon sloma obrane Vukovara priključio se 5-toj  brigadi Hrvatske vojske i borio se na drugim bojištima. Hrvatsku vojsku napustio je 1997. godine.

Roditelji Marka Babića odvedeni su 14. rujna 1991. godine iz Vukovara i ubijeni u Boboti.

Zajedno s redateljem Eduardom Galićem i producentom Dominikom Galićem producirao je dokumentarac Heroji Vukovara. Na poticaj Mladena Pavkovića, UBIUDR Podravka mu je 2012. godine dodijelila posmrtno priznanje – Junak hrvatskog Domovinskog rata. Dobio je i druga priznanja, po njemu je nazvana Srednja strukovna škola u Vukovaru te Središte za razvoj vođa u Udbini.

Umro je u 42-oj godini života. Pokopan je na vukovarskom Memorijalnom groblju Hrvatskih branitelja 7. srpnja 2007. godine.