Dogodilo se na današnji dan, 16. lipnja

by | lip 16, 2024 | Dogodilo se na današnji dan

1812. Rodio se Vjekoslav Babukić

Vjekoslav Babukić (Požega, 16. VI. 1812. – Zagreb, 20. XII. 1875.) bio je hrvatski jezikoslovac, prevoditelj i preporoditelj (vidi 20. prosinca).

 

1944. Sporazumi Tito – Šubašić

Između Josipa Broza Tita i Ivana Šubašića (kao predstavnika svojih Vlada) potpisana su dva sporazuma:

  • Viški sporazum od 16. lipnja 1944. i
  • Beogradski sporazum od 1. studenog 1944.

Ivan Šubašić došao je na Vis i pregovarao s Josipom Brozom Titom tri dana. Sporazum Tito-Šubašić potpisan je 16. lipnja 1944. Viški sporazum:

Obveze izbjegličke Vlade:

  • sastavljanje Vlade od političara koji nisu kompromitirani djelovanjem protiv NOP-a
  • glavna dužnost te Vlade je organizacija pomoći partizanskoj vojsci – Narodnooslobodilačkoj vojsci (NOV)
  • nova Vlada objavit će deklaraciju kojom priznaje tekovine NOB-a, posebno federativno uređenje Jugoslavije (prema odluci donesenoj na drugom zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu)
  • izbjeglička Vlada priznat će NOV i maršala Tita, time se odriče podrška četničkom pokretu na čelu s Dražom Mihailovićem.

Titova obveza (tj. obveza NKOJ-a):

  • objavljivanje izjave da se do kraja rata neće donijeti odluka o konačnom državnom uređenju (monarhija ili republika) obnovljene Jugoslavije.

Tito je potpisao sporazum da bi ga savezničke vlade priznale, prihvatile kao sugovornika. Tijek događaja pokazao je da je to bio manevar i da komunisti nisu mislili poštivati potpisano.

Beogradski sporazum (1. studenoga 1944.)

  • zaključeno je osnivanje jedinstvene jugoslavenske vlade (sastavljene od članova izbjegličke Vlade i predstavnika NOP-a.
  • kralj Petar II. ne će se vraćati u zemlju dok narod o tome ne odluči, njegove interese zastupat će tročlano Kraljevsko namjesništvo.

Tito se obvezao da će buduća jugoslavenska vlada biti formirana zajednički s izbjegličkom kraljevskom vladom ali to nije ispoštovao.

 

2008. Umro je Zlatko Tomičić

Zlatko Tomičić (Zagreb, 26. V. 1930. – Zagreb, 16. VI. 2008.) bio je hrvatski književnik, novinar, publicist, nakladnik, pjesnik, putopisac, dramski pisac, pisac kratkih priča, esejist, novelist, autor likovnih prikaza i člankopisac. Napisao je pjesmu “Hrvatska, ljubavi moja”, koja je u inozemstvu među iseljenicima bila kao himna.

Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završio je studij komparativne književnosti. Od 1948 do 1954. bio je novinar, a potom profesionalni književnik i vanjski suradnik Instituta za narodnu umjetnost u Zagrebu. Priredio je tri rukopisne zbirke narodnih lirskih i epskih pjesama, poslovica, pitalica i zagonetki iz Dalmacije, Imotske krajine i Hercegovine. God. 1965. utemeljio je Zajednicu samostalnih pisaca Tin. S Dragutinom Tadijanovićem uredio je Antologiju hrvatskih pjesama u prozi. Utemeljio je i od 1968. do 1969. godine uređivao Hrvatski književni list u Zagrebu. Nakon višegodišnje zabrane, ponovno ga pokreće 1990-ih s Mladenom Pavkovićem. Bio je urednik i časopisa Ognjišta, a surađivao je i s časopisom za kulturu Hrvatsko slovo. Za svoj rad dobivao je i nagrade (Nagrada Zvonimir Golob za najljepšu neobjavljenu ljubavnu pjesmu, 2005. godine). Na hrvatski jezik prevodio je i pjesme s makedonskog jezika. Bio je predlagan za Nobelovu nagradu za književnost.

Autor je četrdesetak knjiga poezije i proze. Četiri su mu u cijelosti prevedene na ine jezike, a i druga djela su mu prevađana. Mladen Pavković priredio je i uredio knjigu Zlatka Tomičića “Pisma na koja nisam nikad dobio odgovor” (2013.).

Zbirke pjesama: Četvrtoga ne razumijem, Dosegnuti ja, Traženje bivstva, Vražje oko, Povratak u postojbinu duha i druge.

U domoljubnoj i zavičajnoj poeziji stvarao, u razvijenoj retorici, kult tradicije i epsku viziju nacionalne povijesti (Hrvatsko more, Zemlja banova, Hrvatska, ljubavi moja, Zemlja obećana). U iznimno razgranatu opusu izdvajaju se i žanrovski hibridna prozna djela, uglavnom putopisno-esejistička, u kojima su fikcionalni i mitski događaji isprepleteni s lirskim nadahnućem (Zemlja gluhih zmija, Ples ždralova, San o Irskoj), a napose opsežni pikarski fantastično-putopisni roman o Marku Polu, Tajanstvena ruža (I–II, 2004). Ostala djela: Bosnom ponosnom, Slavonijom, zemljom plemenitom, Ledenjak iznad Lake Louise, Zemljom Humskom, Krbavski vuk i dr.